Gmunden

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e qytetit Gmunden
Pamje nga ajri e qytetit Gmunden

Gmunden është një qytet në Rrethin Gmunden të Austrisë së Epërme, në Austri. Ka 13204 banorë (vlerësimet 2016 [1] ). Është shumë i frekuentuar si një vendpushim shëndetësor dhe veror, dhe ka një shumëllojshmëri të banjove liqenore, shëllirë perimesh dhe pishe, një institucion hidropatik, dhoma inhalimi, kura për hirrë, etj. Është gjithashtu një qendër e rëndësishme e industrisë së kripës në Salzkammergut.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1000 p.e.s., ilirët nxirrnin kripë këtu. [2] Një vendbanim ekzistonte tashmë në shekullin V të erës sonë. Nga vitin 1186 Gmunden ishte një vend i fortifikuar i rrethuar me mure, megjithëse nuk kishte një kishë deri rreth vitit 1300. Në 1278 Gmunden u bë një qytet. Më 14 nëntor 1626, një ushtri fshatarësh rebelë u mund plotësisht në Gmunden nga gjenerali Pappenheim, i cili ishte urdhëruar nga Maximilian I të shtypte rebelimin fshatar në Austrinë e Epërme . [3] Kryengritësit fshatarë të vdekur u varrosën në Pinsdorf aty pranë, ku ende mund të shihet një memorial i stilit obelisk i njohur si Bauernhügel për nder të tyre.

Gmunden furnizoi Austrinë me anije detare gjatë shekullit XVII dhe ndihmoi ushtarët e plagosur në spitale në Luftën e Parë Botërore . Gjatë Luftës së Dytë Botërore, një shtëpi materniteti SS ishte vendosur këtu, "për të siguruar pastërtinë racore" në përputhje me teoritë racore naziste. [4]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2001, Gmunden kishte një popullsi prej 13,336. Prej tyre, 88.4% ishin me kombësi austriake, 1.5% janë nga shtetet e tjera të Bashkimit Evropian dhe 10.2% janë të huaj të tjerë. Qytetarët e Bosnje-Hercegovinës (3.6%) dhe ish -Republikës Federale të Jugosllavisë (2.7%) zënë pjesën më të madhe të të huajve, të ndjekur nga turqit (1.2%) dhe gjermanët (1.1%).

Shumica (69.3%) e rrëfejnë veten në Kishën Katolike Romake. Më pas janë ungjillorët, me 7.3% e popullsisë. 5.9% janë myslimanë dhe 3.3% janë ortodoksë . 10.3% janë jofetarë.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Statistik Austria - Gmunden's population.
  2. ^ Mountain, Harry (1998). The Celtic Encyclopedia (në anglisht). Universal-Publishers. ISBN 9781581128901.
  3. ^ Oberösterreichischer Bauernkrieg (German Wikipedia link)
  4. ^ Christine O'Keefe, Concentration Camps.