Gorzov Vielkopolski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gorzów Wielkopolski
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Gorzow Wielkopolski
Stema_figura
Stema
POL Gorzów Wielkopolski flag.svg
Flamuri
Vendndodhja
Gorzów Wielkopolski is located in Polonia
Gorzów Wielkopolski
Gorzów Wielkopolski

Koordinatat: 52°43′51″V 15°14′18″L / 52.73083°V 15.23833°L / 52.73083; 15.23833

Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Kryetari i Bashkisë Jacek Wójcicki
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 86 km2
Lartësia 19-82 m (m.n.d.)
Popullsia 123,911 banorë
Dendësia 1,445,5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1257
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 66-400 deri 66-414
Prefiksi (+48) 95
Targa FG
Koordinatat 52° 43′ 51″ Veri

15° 14′ 18″ Lindje

Faqja Zyrtare www.gorzow.pl

Gorzów Wielkopolski (gjermanisht: Landsberg an der Warthe) është qytet në perëndim të Polonisëlumin Vatra. Gorzów është i njohur për sportistë të suksesshëm, përfshirë kampiona botëror dhe të Olimpiadës dhe përfaqësues kombëtar. Gorzów është vendlindja e ish-kryeministrit polakë Kazimierz Marcinkiewicz.

Sportet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gorzów është i famshëm në Poloni për klubet e saj të mëdha dhe atletët më të mirë. Tomasz Kucharski dhe Michał Jeliński janë dy kampiona olimpik prej Gorzów.

Volejbolli është poashtu sport historike. GTPS mban një traditë të madhe dhe ka pasur shumë lojtarë të shquar me më të mirët ndonjëherë, Sebastian Świderski, i lindur në Gorzów.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Саранск - столица Мордовии - Официальный сайт Администрации городского округа Саранск". Adm-saransk.ru. Marrë më 2011-09-16. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)