Jump to content

Governorati Axhlun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Governorati Ajloun

Governorati Ajloun (ose Governorati Ajlun) (arabisht: محافظة عجلون është një governorat i Jordanisë, i vendosur në veri të Amanit kryeqytetit të Jordanisë. Governorati Ajloun është i katërti për nga dendësia e popullsisë në Jordani (pas Governorateve Irbid, Jerash, dhe Balqa) me një dendësi të popullsi prej 350.1 njerëz/km2 (vlerësimi i 2012). Ajo kufizohet nga Governoratin Jerash në jug-lindje dhe me Governoratin e Irbid në veri-perëndim.

Ndarjet Administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Neni 14 i njësive Administrative të Sistemit të Ministrisë së Brendshme ndan Governoratin Ajloun në dy departamente.

  • 1. Departamenti i Kryeqytetit: përfshin të 50 qyteteve dhe fshatra, me qendrat e tyre administrative në Ajloun.
  • 2. Departamenti Kofranjah: përfshin 19 qytetet dhe fshatrat me qendrat e tyre administrative  në Kofranjah.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e rretheve sipas statistikave të regjistrimit:[1]

Qarkut Popullsia

(Regjistrimi 1994)

Popullsia

(Rregjistrimi 2004)

Popullsia

(Rregjistrimi 2015)

Governorati Ajloun 94,548 118,725 176,080
Kufranjah 20,809 27,107 38,260
Qaṣabah 'Ajlūn 73,739 91,618 137,820

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Jordan: Administrative Division, Governorates and Districts". citypopulation.de. Marrë më 25 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)