Governorati Mafrak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zona e Governoratit Mafrak në hartën e Jordanisë

Mafraq (arabisht محافظة المفرق Al-Mafraq, dialekti lokal Mafrag ose Mafra' ) është një nga governoratet e Jordanisë, e vendosur në pjesën veri-lindore e Amanit, kryeqytetit të Jordanisë. Ajo ka një popullsi prej 287,300 banorë (vlerësim i vitit 2010)[1] që e përbëjnë 4.5% të popullsisë së Jordanisë. Kryeqyteti i tij është Mafraq, i cili është i njohur për bazat e tij ushtarake.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bashkisa e qytetit të Khalediyya

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia e Governoratit Mafraq Regjistrimi 2004[2] Vlerësimi 2011
Rporti femrat me meshkujt 48.0% me 52.0% 48.18% me 51.82%
Raporti jordanezët me shtetasit e huaj 93.9% me 6.1% ska
Popullsia urbane 30.0% 39.2%
Popullsia rurale 70.0% 60.8%
Popullsia e përgjithshme 244,188 293,700

Popullsia e rretheve sipas statistikave të regjistrimit:[3]

Qarku Popullsia

(Regjistrimi 1994)

Popullsia

(Regjistrimi 2004)

Popullsia

(Regjistrimi 2015)

Governorati Mafraq 178,914 244,188 549,948
Al-Bādīah esh-Shamāliyah ... 57,706 99,231
Al-Bādīah esh-Shamāliyah al-Gharbiyah ... 74,965 247,031
Ar-Rwaīshed 10,032 9,805 7,490
Qaṣabah al-Mafraq ... 101,712 196,196

Ndarjet Administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Governorati Mafraq është i ndarë në katër njësi (ose departamentet) sipas nenit 10 të Sistemit të Nëndarjes Administrative të 46-të Mbretërisë së Jordanisë nga Ministria e Punëve të Brendshme e cila u ratifikua në vitin 2000:

Qarku Emri në arabisht Nënndarjet Qendra Administrative Popullsia

Regjistrimin të vitit 2004

Popullsia

vlerësim 2008

1 Qarku Kryeqytet i Mafrakut (Nafraq Casabah) لواء قصبة المفرق përfshin 72 qytete dhe fshatra Qyteti Mafraq. 101,712 114,550
2 Qarku Ruwaishid لواء الرويشد përfshin 12 fshatra dhe qytete Ruwaished 9,805 11,040
3 Qarku Badiya Veriore (Badiah Shamaliyah) لواء البادية الشمالية përfshin 67 qytete dhe fshatra Sabh 57,706 64,990
4 Qarku Badiya Perëndimore (Badiah Gharbiyah) لواء البادية الشمالية الغربية përfshin 45 qytete dhe fshatra Sama si-Sarhan قلايدالخيل 74,965 84,420

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "DOS Jordan". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2011. Marrë më 6 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Jordan National Census of 2004 Table 3-1" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 22 korrik 2011. Marrë më 6 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Jordan: Administrative Division, Governorates and Districts". citypopulation.de. Marrë më 25 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)