Governorati Xherash

Coordinates: 32°16′37″N 35°54′20″E / 32.2769°N 35.9056°E / 32.2769; 35.9056
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zona e Governoratit Jerash në Jordani
Lumi Zarqa që kalon në malet Jerash

Jerash (arabisht: جرش) është e governoratJordanit; është i vendosur në veri të Amanit, kryeqyteti i Jordanisë. Ai mban emrin e kryeqytetit dhe qytetit më të madh të tij, qytetit Jerash.

Governorati Jerash e ka territorin më të vogël nga 12 governoratet e Jordanisë, megjithatë ka dendësi të popullsisë të dytë më të lartë në Jordani pas Governoratit Irbid. Jerash Governorate është renditur në vendin e 7 sipas numrit të popullatës.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Governorati Jerash (2004) Jordania (2004)
1 Popullsia e përgjithshme 153, 602 5,350,000
2 Norma e rritjes 2.06% 2.3%
3 Raporti meshkuj me femra 51.48 me 48.52 51.5 me 48.5
4 Raporti mes jordanezëve dhe shtetasve të huaj 87.1 me 12.9 93 7
5 Persona për familje 5.9 5.3
6 Popullsia urbane 51% 78.30%
7 Popullsia 15 vjeç apo më e vjetër 52% 55.8%

Nga popullsia e rretheve sipas statistikave të regjistrimit:[2]

Qarku Popullsia

(Regjistrimi 1994)

Popullsia

(Regjistrimi të vitit 2004)

Popullsia

(Regjistrimi 2015)

Governorati Jerash 123,190 153,602 237,059
Qaṣabah Jarash 123,190 153,602 237,059

Fshatrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mënjanë nga qyteti që i jep governoratit emrin e tij, Governorati Jerash përfshinë 22 fshatra: Sakib, El-Kitté, Souf, Al-Haddadé, Bellila, Kufranjé, El-Hseiniat, Deir Il-Liyat, Al-Mastaba, Nahlé, Il-Kfeir, Bani Irsheid, Raimoun, Një-Pejgamberi Houd, Burma, Al-Jazzazah, Jubbah, Mirse', Muqbila, Al-Msheirfeh, dhe Qafqafa.

Kampet e refugjatëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka dy kampe të refugjatëve palestinez në Governoratin Jerash, kampi Souf dhe kampi Jerash.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "DoS Jordan". Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2017. Marrë më 6 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Jordan: Administrative Division, Governorates and Districts". citypopulation.de. Marrë më 25 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

32°16′37″N 35°54′20″E / 32.2769°N 35.9056°E / 32.2769; 35.9056