Graçac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Gračac)
Shko te: navigacion, kërko
Gračac
—  Qytet  —
Gračac is located in Kroacia
Gračac
Gračac
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Zadar
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44.3°0′0″V 15.85°0′0″L / 44.30000°V 15.85000°L / 44.30000; 15.85000 (Gračac)Koordinatat: 44.3°0′0″V 15.85°0′0″L / 44.30000°V 15.85000°L / 44.30000; 15.85000 (Gračac)
Popullsia 3.484 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Gračac (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë ZadarKroaci.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 3484 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 3409 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 2689 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 2.2%[2].

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Gračac – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ Të dhëna nga www.world-gazetteer.com.

Stampa:Zhupania Zadar