Graham Fuller

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Graham E. Fuller (lindi më 28 nëntor 1937) është një autor amerikan dhe analist politik, i specializuar në ekstremizmin islamik.[1] Dikur nënkryetar i Këshillit Kombëtar të Inteligjencës,[2] ai gjithashtu shërbeu si shef stacioni në Kabul për CIA. Një "pjesë e mendimit" që shkroi Fuller për CIA u identifikua si instrument për të çuar në çështjen Iran-Contra.[3][4]

Pas një karriere në Departamentin e Shtetit të Shteteve të Bashkuara dhe CIA që zgjati 27 vjet,[5] ai u bashkua me Rand Corporation si shkencëtar i lartë politik i specializuar në Lindjen e Mesme.[3][6][7] Që nga viti 2006, ai ishte i lidhur me Simon Fraser UniversityVancouver, Kolumbia Britanike, si një profesor ndihmës i historisë.[8] Ai është autori i një numri librash, përfshirë E ardhmja e Islamit politik.[9]

Ai din të flas rusishten, turqishten, arabishten dhe kinezishten. Sipas disa pretendimeve, personazhi i serialit Lugina e Ujqërve Kurthi, Aron Feller përfaqëson Graham Fuller.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Center of the Universe: the Geopolitics of Iran, Westview, 1991
 • The Democracy Trap: Perils of the Post-Cold War World, Dutton, 1992
 • How to Learn a Foreign Language, 1993
 • The New Foreign Policy of Turkey: From the Balkans to Western China, (with Ian Lesser), Westview, 1993
 • A Sense of Siege: The Geopolitics of Islam and the West, (with Ian Lesser), Westview, 1994
 • Turkey’s Kurdish Question (with Henri Barkey), Rowman and Littlefield, 1997
 • The Arab Shi’a: the Forgotten Muslims (with Rend Francke), St. Martin’s, 1999
 • The Future of Political Islam
 • "The Fate of the Kurds," spring 1993
 • "Persian Gulf Myths,” May 1997, all for Foreign Affairs. Also, "The Breaking of Nations," The National Interest, Winter 1991/92; "The Next Ideology," Foreign Policy, 1994

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Borger, Julian (5 janar 2000). "Two more arrests as FBI investigates 'bomb plot'". The Guardian. Marrë më 2009-05-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Betts, Richard K. (2009). Enemies of Intelligence: Knowledge and Power in American National Security. Columbia University Press. f. 90. ISBN 0-231-13889-X. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Washington Talk: Briefing; C.I.A. Secrets". New York Times. 15 shkurt 1988. Marrë më 2009-05-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Bar-Joseph, Uri (1995). Intelligence intervention in the politics of democratic states the United States, Israel and Britain. Penn State Press. f. 17. ISBN 0-271-02575-1. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "The Kurdish Question (transcript)". NewsHour with Jim Lehrer. PBS. 17 shkurt 1999. Marrë më 2009-05-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Broder, Jonathan (15 shkurt 1988). "Into the Kurdish Quagmire". Salon.com. Marrë më 2009-05-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Goodman, Melvin Allan (2008). Failure of intelligence: the decline and fall of the CIA. Rowman & Littlefield. f. 91. ISBN 0-7425-5110-5. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Speaker Bio: Graham E. Fuller". Boston University. 2006. Marrë më 2009-05-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Perry, Mitch E. (15 gusht 2006). "Former CIA analyst on Sunni-Shia schism". WMNF 88.5 FM. Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 korrik 2011. Marrë më 2009-05-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)