Grand Rapids, Michigan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Grand Rapids, Michigan
Anglisht : City of Grand Rapids
qytet
noform
Images from top to bottom, left to right: downtown cityscape, Meyer May House, Gerald R. Ford Presidential Museum,

La Grande Vitesse, pedestrian bridge over the Grand River, Van Andel Arena, Grand Valley State Universitys Cook–DeVos Center on the Medical Mile

Vendndodhja
Grand Rapids, Michigan is located in SHBA
Grand Rapids, Michigan
Grand Rapids, Michigan

Koordinatat: 42°57′40.5″V 85°39′20.59″P / 42.961250°V 85.6557194°P / 42.961250; -85.6557194

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Michigan
Qarku Kent
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 117.25 km2
 •  tokësore 115 km2
 •  ujore 2.25 km2
Popullsia 188040 banorë (2010)
 •  urbane 569,935 (US: 70th) banorë
 •  aglomerati 1,027,703[1] (US: 52nd) banorë
Dendësia 1635.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1826
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Prefiksi 616
Koordinatat 42° 57′ 40.5″ Veri

85° 39′ 20.59″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.grcity.us

Grand Rapids (City of Grand Rapids) është një qytet në qarkun Kent të shtetit MiçiganSHBA-së. Qyteti është i vendosur në lumin Grand rreth 25 milje në lindje të liqenit Michigan. Ai është qendra e qarkut e Kent, qyteti i dytë më i madh në Michigan (pas Detroit), dhe qyteti më i madh në Michiganin Perëndimor. Në Grand Rapids ndodhen pesë nga kompanitë kryesore të botës për mobilje zyre, prandaj quhet edhe "Qyteti i mobiljeve".

Grand Rapids ishte vendlindja e Anthony Kiedis, këngëtar dhe shkrues këngësh, dhe Gerald Ford, presidenti i 38 i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ford, së bashku me gruan e tij, ish-Zonja e Parë, Betty Ford, është varrosur në ambjentet e Muzeut Presidencial Gerald R. Ford në Grand Rapids.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Grand Rapids, Michigan jetojnë 188040 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 1635.2 banor/km2 (4235.1 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 117.25 km2 (45.27 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (640 ft).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Metro Population Estimates". Marrë më 2015-03-28. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Grand Rapids, Michigan – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale