Jump to content

Grazia Deledda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Grazia Deledda
Grazia Deledda, në vitin 1926
U lind më27 shtator 1871
Nuoro, Itali
Vdiq më15 gusht 1926
Romë Italia Italia
KombësiaItaliane
Gjinitë letrareRomane, Novela

Grazia Deledda 27 shtator 1871 Nuoro, Sardinija, Itali15 gusht 1936 Romë, Itali) , është shkrimtare italiane. Fituese e Çmimit Nobel për Letërsi, për vitin 1926[1].

Lindi në një familje të pasur [2]. Gjatë shkollës fillore, kishte mësues privat, e më vonë mësoi për letërsinë, e cila ju bë, edhe profesion i jetës.

Romanin Nell'azzurro e botoi në vvitin 1890, i cili është edhe vepra e parë e saj.

Në vitin 1900, martohetme funkcionarin, Palmiro Madesani, i cili ishte, Ministër i Luftës, kur edhe shpërngulet në Romë, kur pas botimit edhe të disa veprave zgjoi interesim edhe te kritika.

Në vitin 1903, boton romanin „Elijas Protolu“, me të cilin vërtëtohet si shkrimtare.

Veprat e saj i vlerësuan lartë Luixhi Kapuanah dhe Gjovani Verga, dhe disa shkrimtarë të rij, si Enriko Tovez, Pjetro Pankraci dhe Renato Sera.

Për veprat e saj

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Opusti i saj letrar fillon me dashurinë, dhëmbjen dhe vdekjen, në të cilat edhe bazohet dhe i vëren gabimet, por pa i ikur edhe fatalizmave.

Vepra e saj, më vonë, kishte ndikim te shkrimtarët Gjovani Verga dhe nganjëher te dekadentizmat e Gabrijela Danuncisë.

Vepra të zgjedhura

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ Grazia Deledda (Italian author). britannica.com
  2. ^ Introduzione a cura di Nunzio Zago e Cronologia della vita e delle opere, in Grazia Deledda, Canne al vento, Rizzoli, Milano 2009, pp. 5-19.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Grazia Deledda – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale