Jump to content

Gruaja mace

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gruaja mace (Anglisht: Catwoman) është një film superhero amerikan i vitit 2004 i bazuar në personazhin e DC Comics me të njëjtin emër drejtuar nga Pitof, prodhuar nga Denise Di Novi dhe Edward McDonnell dhe shkruar nga John Rogers, John Brancato dhe Michael Ferris, me muzikë nga Klaus Badelt. Ajo është Halle Berry, Benjamin Bratt, Lambert Wilson, Frances Conroy, Alex Borstein dhe Sharon Stone.[1]

Megjithëse Catwoman tradicionalisht është një anti-heroinë dhe dashuri e Batman, ky film përmban karaktere të reja dhe disa referenca të drejtpërdrejta për personazhet Batman. Në Catwoman, dizajni i butë i Patience Phillips zbulon një komplot të errët brenda kompanisë së kozmetikës që punon, duke përfshirë një produkt të rrezikshëm që mund të shkaktojë probleme shëndetësore të përhapura. Ndërsa po bie në një skelë, ajo vdes, por pastaj ringjallet nga macet egjiptiane që i japin asaj me aftësi mbinjerëzore të maceve. Këto lejojnë që ajo të bëhet një luftëtar krimi superhero, Catwoman, kështu që ajo mund të shpëtojë njerëzimin, ndërsa gjithashtu të bjere në dashuri me një detektiv policie që e ndjek atë.

Zhvillimi i një spin-off të Catwoman filloi në vitin 1993 me Michelle Pfeiffer vendosur të ripërcaktojë rolin e saj si Catwoman nga Batman, Kthimet dhe Tim Burton bashkangjitur drejtpërdrejt, por të dy u larguan. Filmi ka punuar në epokën e zhvillimit për vite me radhë deri në vitin 2001, kur Ashley Judd ishte caktuar të luante rolin kryesor, por ajo përfundimisht u tërhoq. Nicole Kidman u konsiderua gjithashtu për rolin, derisa Halle Berry u zgjodh dhe filloi prodhimi.

Catwoman u transmetua në kinema më 23 korrik 2004, nga Warner Bros Pictures dhe u përhap në të gjithë botën. Filmi mori shtatë nominime të Raspberit të Artë dhe fitoi në kategoritë e figurës së keqe, aktorja më e keqe, drejtori më i keq dhe skenari më i keq. Shumë e konsiderojnë atë si një nga filmat më të keq të të gjitha kohërave. Filmi shiti 82 milionë dollarë në buxhetin e prodhimit prej 100 milionë dollarësh, duke e bërë atë një "bombë", për sa i përket të ardhurave.

  1. ^ "Catwoman (Selina Kyle)". DC Database (në anglisht). Marrë më 2023-10-20.