Jump to content

Grupi i Betejës i BE-së

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Trajnimi EUBG 2014 II në Gjermani.

Grupi i Betejës i BE-së është një njësi ushtarake që i përmbahet Politikës së Përbashkët të Sigurisë dhe Mbrojtjes (CSDP) të Bashkimit Evropian (BE). Shpesh bazuar në kontributet e një koalicioni të shteteve anëtare, secili nga 18 Grupet e Betejës përbëhet nga një forcë me madhësi batalioni të përforcuar me elementë mbështetës luftarak (1500 trupa).[1] Dy nga grupet e betejës u deklaruan se ishin në gjendje të mblidheshin për zbarkim operacional në çdo kohë.

Nisma Grupi i Betejës arriti kapacitetin e plotë operacional më 1 janar 2007, por që nga nëntori 2023, ata nuk kishin parë ende shërbimin operacional.[2][3] Ato u zhvilluan nga misionet ekzistuese ad hoc që kishte ndërmarrë Bashkimi Evropian (BE). Trupat dhe pajisjet janë tërhequr nga Shtetet Anëtare të Bashkimit Evropian nën drejtimin e një "kombi udhëheqës". Në vitin 2004, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Kofi Annan përshëndeti planet dhe theksoi vlerën dhe rëndësinë e Grupeve të Betejës për të ndihmuar OKB-në të përballet me problemet.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Paul Reynolds (15 mars 2007). "New force behind EU foreign policy". BBC News. Marrë më 11 korrik 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Charlemagne" (columnist) (13 janar 2013). "Europe in a foreign field". The Economist. Marrë më 11 korrik 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "EU-Battlegroup 2025: Planungskonferenz in Ulm – bundeswehr-journal". bundeswehr-journal (në gjermanisht). 3 tetor 2022. Marrë më 15 tetor 2022.
  4. ^ Deaglan De Breadun (15 tetor 2004). "Value of EU 'battlegroup' plan stressed by Annan". The Irish Times. Marrë më 11 korrik 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)