Jump to content

Grushti në Mynih

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beer Hall Putsch

Marienplatz në Mynih gjatë sjelljes së birrës.
Data8–9 Nëntor 1923
Vendodhja
Munich Gjermani
Pasoja

Fitorja Reichswehr.

Dështimi i dorëzimit, arrestimi i udhëheqjes NSDAP.

Grushti i shtetit në Mynih, i njohur edhe si Putsch Mynih[1], dhe në gjermanisht, si Hitlerputsch ose Hitler-Ludendorff-Putsch, ishte një përpjekje e dështuar e grushtit të shtetit nga kreu i partisë naziste Adolf Hitler - së bashku me Generalquartiermeister Erich Ludendorff dhe të tjera Udhëheqësit e Kampfbund - për të marrë pushtetin në Mynih, Bavari, më 8-9 nëntor 1923. Rreth dy mijë nazistët marshuan në qendër të Mynihut, ku ata u përballën me policinë, gjë që rezultoi me vdekjen e 16 nazistëve dhe katër policëve.[1] Hitleri vetë nuk u plagos gjatë përplasjes, edhe pse ai e mbylli krahun e majtë me krahun e djathtë të Max Ervin von Scheubner-Richter i cili, kur u qëllua dhe u vra, nxori Hitleri në trotuar me të. Hitleri iku nga arrestimi i menjëhershëm në fshat. Pas dy ditësh, Hitleri u arrestua dhe u akuzua për tradhti.[2]

Nga këndvështrimi i Hitlerit, kishte tri përfitime pozitive nga kjo përpjekje për të pushtuar pushtetin në mënyrë të paligjshme. Së pari, putsch solli Hitlerin në vëmendjen e kombit gjerman dhe krijoi tituj në faqet e para në gazeta në mbarë botën. Arrestimi i tij u pasua nga një gjyq 24-ditor, i cili u publikua gjerësisht dhe i dha Hitlerit një platformë për të publikuar ndjenjat e tij nacionaliste ndaj kombit. Hitleri u gjet fajtor për tradhëti dhe u dënua me pesë vjet burg në Landsberg.[3] Dobia e dytë për Hitlerin ishte se ai e përdori kohën e tij në burg për të shkruar Mein Kampf, i cili u diktoi të burgosurve të tij Emil Maurice dhe Rudolf Hess. Më 20 dhjetor 1924, pasi kishte shërbyer vetëm nëntë muaj, Hitleri u lirua.[4][5] Përfitimi përfundimtar që mori Hitleri ishte kuptimi se rruga drejt pushtetit ishte me anë të mjeteve legjitime sesa revolucioni apo forca. Prandaj, rezultati më i rëndësishëm i putsch ishte një vendim i Hitlerit për të ndryshuar taktikat NSDAP, të cilat do të kërkonin një mbështetje në rritje në zhvillimin dhe avancimin e propagandës naziste.[6]

Prapaskena[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të shekullit të 20-të, shumë nga qytetet më të mëdha të Gjermanisë Jugore kishin salla birre ku qindra apo mijëra njerëz do të shoqëronin në mbrëmje, do të pinin birrë dhe do të merrnin pjesë në debate politike dhe shoqërore. Salla të tilla të birrës gjithashtu u bënë një tubim i rasteve politike. Një nga sallat më të mëdha të birrës në Mynih ishte "Bürgerbräukeller". Ky ishte vendndodhja e famshme e Beer Hall Putsch.

Traktati i Versajës, i cili i dha fund Luftës së Parë Botërore, dukej si vrasja e pushtetit dhe prestigjit gjerman. Ashtu si shumë gjermanë të periudhës, Hitleri besonte se traktati ishte një tradhëti, meqë vendi ishte "goditur me thikë nga mbrapa" nga qeveria e tij, veçanërisht pasi ushtria gjermane thuhet se ishte e pamposhtur në këtë fushë. Gjermania u ndje, u tradhtua nga udhëheqësit civilë dhe marksistët, të cilët më vonë u quajtën "kriminelët e nëntorit".[7]

Hitleri mbeti në ushtri, në Munih, pas Luftës së Parë Botërore. Ai mori pjesë në kurse të ndryshme "të mendimit kombëtar". Këto ishin organizuar nga Departamenti i Edukimit dhe Propagandës i ushtrisë bavareze, nën kapiten Karl Mayr,[8] nga të cilat Hitleri u bë agjent. Kapiteni Mayr urdhëroi Hitlerin, pastaj një ushtarak të ushtrisë, të depërtonte në Deutsche Arbeiterpartei të vogël, shkurtuar nga DAP (Partia e Punëtorëve Gjermanë).[9] Hitleri u bashkua me DAP më 12 shtator 1919.[10] Ai shpejt e kuptoi se ishte në pajtim me shumë nga parimet themelore të DAP dhe ai u ngrit në pozitën e tij të lartë në atmosferën kaotike politike të Mynihut të pasluftës.[11] Me marrëveshje, Hitleri mori udhëheqjen politike të një numri të "shoqatave patriotike" (revançiste) bavareze, të quajtur Kampfbund.[12] Kjo bazë politike shtrihej për të përfshirë rreth 15,000 grindës, shumica e të cilëve ishin ish-ushtarë.

Më 26 shtator 1923, pas një periudhe trazire dhe dhunës politike, Kryeministri bavarez Eugen von Knilling shpalli gjendjen e jashtëzakonshme dhe Gustav von Kahr u emërua Staatskomissar, ose komisioner shtetëror, me fuqi diktatoriale për të qeverisur shtetin. Përveç von Kahr, shefi i policisë së shtetit bavarez, kolonel Hans Ritter von Seisser dhe gjenerali Reichswehr Otto von Lossow formuan një triumvirat qeverisës.[13] Hitleri njoftoi se do të mbajë 14 mbledhje masive duke filluar më 27 shtator 1923. Frikë nga përçarje të mundshme, një nga veprimet e para të Kahr ishte ndalimi i takimeve të njoftuara. Hitleri ishte nën presion për të vepruar. Nazistët, me liderë të tjerë në Kampfbund, mendonin se duhej të marshonin në Berlin dhe të merrnin pushtetin ose pasuesit e tyre do të ktheheshin te komunistët.[14] Hitleri ndihmoi ndihmën e gjeneralit të Luftës së Parë Botërore Erich Ludendorff në një përpjekje për të fituar mbështetjen e Kahr dhe triumviratit të tij. Megjithatë, Kahr kishte planin e tij me Seisser dhe Lossow për të instaluar një diktaturë nacionaliste pa Hitlerin.[14] Nëntori 1923 ishte lartësia e hiperinflacionit në Republikën e Weimarit.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Dan Moorhouse, ed. The Munich Putsch. Arkivuar 5 janar 2017 tek Wayback Machine schoolshistory.org.uk, accessed 2008-05-31.
 2. ^ Hitler, Adolf (1924). Der Hitler-Prozeß vor dem Volksgericht in München [The Hitler Trial Before the People's Court in Munich]. Munich: Knorr & Hirth.OCLC 638670803
 3. ^ Hitler's Festungshaft ("fortress-way"). Hitler's sentence was to be served in the mildest form of incarceration under German law.
 4. ^ Harold J. Gordon Jr., The Hitler Trial Before the People's Court in Munich (Arlington, VA: University Publications of America 1976)
 5. ^ Fulda, Bernhard (2009). Press and politics in the Weimar Republic. Oxford University Press. pp. 68–69. ISBN 978-0-19-954778-4.
 6. ^ Claudia Koonz, The Nazi Conscience, p. 24,ISBN 0-674-01172-4.
 7. ^ Kershaw 2008, pp. 61–63.
 8. ^ Kershaw 2008, pp. 72–74.
 9. ^ Kershaw 2008, p. 75.
 10. ^ Stackelberg, Roderick (2007), The Routledge Companion to Nazi Germany, New York: Routledge, p. 9, ISBN 978-0-415-30860-1
 11. ^ Sayers, Michael and Kahnn, Albert E. (1945), The Plot Against the Peace. Dial Press
 12. ^ Kershaw 2008, p. 124.
 13. ^ Kershaw 2008, pp. 125–126.
 14. ^ a b Kershaw 2008, p. 126.