Gulo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gulo
Vargu kohor: Pliocene – recent[1]
Wolverine 01.jpg
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Nënfamilja:
Gjinia:
Gulo
Speciet

Gulo gulo Gulo minor Gulo schlosseriGulo sudorus

Gulo është një gjini e gjitarëve mishngrënës në familjen Mustelidae . Ajo përmban baldosën e veriut ( G. Gulo ), si dhe disa kushurinj të tij të zhdukur. Dëshmitë fosile sugjerojnë se kjo gjini u shfaq në Amerikën e Veriut dhe më vonë u përhap në Euroazi gjatë Pliocenit . Tiparet diagnostikuese përfshijnë një P2 të reduktuar fuqishëm, një P4 të fortë me tre rrënjë dhe molarët e sipërmmë të vegjël si tek guloninët e tjerë . Në përgjithësi, dhëmbët janë përshtatur për hiperkarnivorizëm . [1]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Samuels, Joshua X.; Bredehoeft, Keila E.; Wallace, Steven C. (2018). "A new species of Gulo from the Early Pliocene Gray Fossil Site (Eastern United States); rethinking the evolution of wolverines". PeerJ. 6: e4648. doi:10.7717/peerj.4648. ISSN 2167-8359. PMC 5910791. PMID 29682423. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)