Gurgen Mahari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gurgen Mahari (Gurgen Grigori Ajemian; 1 gusht 1903Van - 17 qershor 1969Jerevan) ishte shkrimtar dhe poet armen. Punët e tij më të mëdha përfshijnë novelën gjysmë-autobiografike Telat me gjemba në Blossom (1968) dhe romanin Djegia e pemishteve (1966) që ndodhin në vendlindjen e shkrimtarit Van, në prag të Gjenocidit armen.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gurgen iku në Armeninë lindore në vitin 1915 gjatë Gjenocidit armen dhe gjeti strehim në jetimore në Etchmiadzin, Dilijan dhe Jerevan.[1] Libri i tij i parë, Titaniku, u botua në vitin 1924. Më pas shkroi trilogjinë autobiografike (pjesa e parë, "Fëmijëria" u botua në vitin 1929 dhe pjesa e tretë u përfundua në vitin 1955), e cila tregon historinë e mbijetesës së tij dhe tragjedinë e përjetuar nga armenët e Armenisë perëndimore.

Ai u arrestua në 1936, gjatë spastrimeve staliniste dhe u dënua me 11 vjet burg në Siberi. Ai u lirua në vitin 1947, por një vit më vonë u arrestua përsëri dhe u dërgua në mërgim siberian si një 'tip i besueshëm'. Ai u lejua të kthehej në Jerevan në vitin 1954 pas vdekjes së Stalinit.

Ai është gjithashtu autori i Charents-name (1968), kujtime për poetin armen Yeghishe Charents, dhe tela me gjemba në lulëzim, një novelë e bazuar kryesisht në përvojat e tij personale në një gulag sovjetik.

Puna në përkthime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Heritage of Armenian Literature, vol. III, Akop J. Hacikyan, ed., Wayne State University Press, 2005, p. 1013

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]