Jump to content

Guy Parmelin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Guy Parmelin
Portreti zyrtar, 2023
President i Konfederatës Zvicerane
Në detyrë
1 Janar 2021 – 31 Dhjetor 2021
ZëvendëspresidentiIgnazio Cassis
Paraprirë ngaSimonetta Sommaruga
Pasuar ngaIgnazio Cassis
Zëvëndëspresident i Zvicrës
Në detyrë
1 Janar 2020 – 31 Dhjetor 2020
PresidentiSimonetta Sommaruga
Paraprirë ngaSimonetta Sommaruga
Pasuar ngaIgnazio Cassis
Kryetar i Departamentit Federal të Çështjeve Ekonomike, Arsimit dhe Kërkimit
Titullar
Në detyrë
1 Janar 2019
Paraprirë ngaJohann Schneider-Ammann
Të dhëna vetjake
U lind më
Guy Bernard Parmelin

Gabim: Nevojitet datë e vlefshme lindjeje: viti, muaji, data
Bursins, Vaud, Zvicër
Partia politikeSVP
Bashkëshortja/et
Caroline Merotto
(m. 1995)

Guy Bernard Parmelin (shqiptimi frëngjisht: [ɡi bɛʁnaʁ paʁməlɛ̃]; i lindur më 9 nëntor 1959) është një politikan zviceran, i cili shërbeu si presidenti i Zvicrës në vitin 2021, pasi ka shërbyer më parë si zëvendëspresident i Zvicrës në vitin 2020. Anëtar i Partisë Popullore Zvicerane (SVP/UDC), ai është anëtar i Këshillit Federal të Zvicrës që nga viti 2016. Parmelin ka shërbyer si kreu i Departamentit të Çështjeve Ekonomike, Edukimit dhe Kërkimit që nga viti 2019, më parë ka drejtuar Departamentin e Mbrojtjes, Mbrojtjes Civile dhe Sporteve midis 2016 dhe 2018.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kultivues mjeshtër i verës nga zanati, ai u zgjodh në Këshillin e Madh të Vadit nga viti 1994 deri në vitin 2003, kur ai u zgjodh në Këshillin Kombëtar për kantonin e Vadit . Nga viti 2000 deri në vitin 2004, Parmelin ishte gjithashtu president i Partisë Popullore Zviceranekantonit Vad . Më 9 dhjetor 2015, ai u zgjodh nga Asambleja Federale në Këshillin Federal në zëvendësimin e Eveline Widmer-Schlumpf . [1] [2]

  1. ^ (in frëngjisht) Bernard Wuthrich, "Conseil fédéral: comment un Romand s’est retrouvé élu" Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine, Le Temps, Wednesday 9 December 2015 (page visited on 9 December 2015).
  2. ^ (in frëngjisht) Yves Petignat, "Le choix de Parmelin, un désaveu pour la direction de l'UDC" Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine, Le Temps, Wednesday 9 December 2015 (page visited on 9 December 2015).