Hélène Grimaud

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hélène Grimaud
Helene Grimaud Roque-d Antheron 2004 cropped.jpg
Grimaud në një provim në Festivalin La Roque-d'Anthéron, 2004
Lindi më (1969-11-07) 7 Nëntor 1969 (51 vjeç)
Vendlindja Aix-en-Provence, Francë
Profesioni Pianiste klasike

Hélène Grimaud (e lindur më 7 nëntor 1969) është një pianiste klasike franceze dhe themeluese e Qendrës së Konservimit Wolf në Salem, New York.

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hélène Grimaud lindi në Aix-en-Provence, Francë. Ajo përshkroi kombësitë familjare në një intervistë të New York Times me John Rockwell: "Babai im erdhi nga një sfond i hebrenjve sefardikë në Afrikë dhe paraardhësit e nënës sonë ishin berberë hebrenj nga Korsika".[1][2] Babai i saj ishte adoptuar si një fëmijë nga një familje franceze dhe ai u bë një mësues universitar që mësonte gjuhë.[3] Sipas Luc Antonini,[4] mbiemri i saj është tipik i rajonit të Trets në Provence.[5][6][7]

Ajo ka deklaruar se, si fëmijë, ajo shpesh ishte "e shqetësuar".[8] Ajo e zbuloi dëshirën për piano në moshën nëntë vjeçare.[2] Në vitin 1982, ajo hyri në Conservatoire de Paris, ku ajo studioi me Jacques Rouvier. Në vitin 1985, ajo fitoi 1 Çmim në Muzike dhe Grand Prix du Disque i Académie Charles Cros për regjistrimin e saj të Rachmaninoff Piano Sonata Nr 2.

Ajo përjeton sinestezi, ku një ndjenjë fizike i shton një tjetri, në rastin e saj duke parë muzikën si ngjyrë, e cila e ndihmon atë të mësuar përmendësh notat/pjesët e muzikës.[9]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1987, ajo filloi karrierën e saj profesionale me një recital solo në Paris dhe një shfaqje me Orchester de Paris nën Daniel Barenboim.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Variations sauvages (2003, published in English as Wild Harmonies)
 • Leçons particulières (2005)
 • Retour à Salem (2013)
 • D.T. Max, "Her way: A pianist of strong opinions", New Yorker 87/35 (7 November 2011), 58–65.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Hélène Grimaud Biography – Discography, Music, Lyrics, Album, CD, Career, Famous Works, and Awards
 2. ^ a b Rockwell, John (29 maj 1994). "Sacre Bleu! Don't Call Her French, Or Even Female". New York Times. Marrë më 31 tetor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Interview with Pianist Hélène Grimaud French pianist saved by music – and wolves by Peter Culshaw, The Telegraph, 11 November 2002
 4. ^ Luc Antonini, 100 aixois, qui sont-ils ? d'où viennent-ils ? qu'ont-ils fait ?, par Luc Antonini (Septèmes-les-Vallons 2012)
 5. ^ Isnard Grimaud, born in Trets around 1450, husband of Catherine Aubert, son : Jean Grimaud born in Trets around 1489...
 6. ^ "Genestar:Helene Grimaud"
 7. ^ Repartition of the surname Grimaud in France
 8. ^ Peter Culshaw, "The pianist who's leader of the pack". Telegraph, 11 November 2002.[lidhje e vdekur]
 9. ^ New Yorker Profile by D. T. Max: "Her Way, A pianist of strong opinions", 7 November 2011

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]