Jump to content

Habib Nurmagomedov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Khabib Nurmagomedov

Habib Abdulmanapoviç Nurmagomedov (Avarisht: ХIабиб ГӀабдулманапил НурмухӀамадов; Rusisht: Хабиб Абдулманапович Нурмагомедов; lindi më 20 shtator 1988) është profesionist artist marcial i përzier i pensionuar rus. Ai vlerësohet gjerësisht si një nga luftëtarët më të mëdhenj në historinë e arteve marciale të përziera.[1][2][3][4][5] Ai garoi veçanërisht në divizionin e peshave të lehtaUltimate Fighting Championship (UFC), ku ishte Kampion i UFC-së në pesha të lehta nga prilli 2018 deri në pensionin e tij në tetor 2020. Me 29 fitore dhe pa asnjë humbje, ai u tërhoq në pension me një rekord të pamposhtur.[6] Që nga 9 shtatori 2020, ai është #2 në renditjen pound-për-pound për meshkuj të UFC.[7]

Nurmagomedov është muslimani i parë që fiton një titull UFC[8][9] dhe rusi i dytë që fiton një titull UFC pas Oleg Taktarov.[10] I stërvitur në sambo, xhudo dhe mundje, stili i Nurmagomedov i kapjes e ka bërë atë një nga sportistët më dominues në historinë e MMA.[11] Sipas tetorit 2020, Nurmagomedov është rusi më i ndjekut në Instagram,[12] with more than 23 million followers.[13]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Habib Nurmagomedov lindi në fshatin Sildi në rajonin Tsumadinsky, RSSA Dagestan, një republikë autonome brenda RSFS Rusia, Bashkimi Sovjetik,[14][14][15][16] përpara se të transferohej në Makhachkala, kryeqyteti i Dagestanit, në fëmijërinë e tij. Ai është i dyti nga tre fëmijë, dhe ka një vëlla më të madh Magomed dhe motrën më të vogël Amina.[17] Familja e babait të tij ishte transferuar nga Sildi, Qarku Tsumadinsky, në Kirovaul, ku babai i tij e shndërroi katin e parë të ndërtesës së tyre dykatëshe në një palestër. Nurmagomedov u rrit në shtëpi me vëllezërit dhe motrat e tij.[17] Interesimi i tij për artet marciale filloi kur shikonte studentët duke stërvitur në palestër.[18][19]

Siç është e zakonshme me shumë fëmijë në Dagestan, ai filloi mundjen që në moshë të vogël: ai filloi në moshën tetë vjeç nën kujdesin e babait të tij Abdulmanap Nurmagomedov.[20] Një atlet i dekoruar dhe një veteran i ushtrisë, babai i tij gjithashtu kishte luftuar që në moshë të re, përpara se të kalonte stërvitje në xhudo dhe sambo në ushtri.[21] Stërvitja e Habibit si fëmijë përfshinte mundjen e një ariu kur ishte nëntë vjeç, në vitin 1997.[22][23]

Në vitin 2001, familja e tij u transferua në Machachkala,[24] ku ai trainoi në mundje në moshën 12 vjeç, dhe xhudo nga mosha 15 vjeç. Ai filloi përsëri stërvitjen në sambo luftarake përsëri në 17 vjeç nën babanë e tij.[25] Sipas Nurmagomedov, kalimi nga mundja në xhudo ishte i vështirë, por babai i tij dëshironte që ai të mësohej të garonte në një xhaketë gi.[14] Abdulmanap aktualisht është një trajner i vjetër për ekipin kombëtar luftarak të republikës së Dagestanit, duke stërvitur disa atletë në sambo në Makhachkala, Rusi.[21] Nurmagomedov do të hynte shpesh në luftime rruge në rininë e tij, përpara se të përqendronte vëmendjen e tij në artet marciale të përziera.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Khabib Nurmagomedov bëri debutimin e tij profesional MMA në shtator 2008 dhe përpiloi katër fitore në më pak se një muaj. Më 11 tetor, Nurmagomedov u bë kampioni inaugurues i turneut Atrium Cup, pasi mundi tre kundërshtarët e tij në Moskë. Gjatë tre viteve të ardhshme ai do të kalonte i pamposhtur, duke përfunduar 11 nga 12 kundërshtarët. Këto përfshinin një përfundim të parë të shiritit të kundërshtarit të ardhshëm të titullit Bellator Shahbulat Shamhalaev, i cili shënoi debutimin e tij M-1 Global. Në vitin 2011, ai do të vazhdonte të garonte për promovimin e ProFC. Vetëm atë vit ai garoi në shtatë luftime, të gjitha i fitoi me TKO ose nënshtrim. Një rekord perfekt 16-0 në qarqet rajonale të Rusisë dhe Ukrainës ishte e mjaftueshme për të marrë një thirrje nga UFC.[26][27]

Ultimate Fighting Championship[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fund të vitit 2011, Nurmagomedov nënshkroi një marrëveshje me gjashtë luftëra për të garuar në divizionin e peshave të lehta të UFC-së.[28]

Në debutimin e tij në UFC, më 20 janar 2012 në UFC në FX 1, Nurmagomedov mposhti Kamal Shalorus përmes paraqitjes në raundin e tretë.[29]

Nurmagomedov më pas mposhti Gleison Tibau më 7 korrik 2012 në UFC 148 me vendim unanim.[30]

Lufta tjetër e Nurmagomedovit ishte kundër Thiago Tavares më 19 janar 2013 në UFC në FX 7.[31] Ai fitoi përmes KO në raundin e parë.

Nurmagomedov mposhti Abel Trujillo më 25 maj 2013 në UFC 160 me vendim unanim. Gjatë luftës, Nurmagomedov vendosi një rekord të ri të UFC-së në një luftë të vetme me 21 largime të suksesshme nga 28 përpjekjet.[32]

Në luftën e tij të pestë në UFC, më 21 shtator 2013 në UFC 165, Nurmagomedov u përball me Pat Healy.[33] Ai e fitoi luftën përmes një vendimi unanim.

Nurmagomedov më pas u përball me Rafael dos Anjos më 19 prill 2014 në UFC në Fox 11.[34] Ai fitoi luftën me vendim unanim.[35]

Nurmagomedov ishte lidhur shkurtimisht me një periudhë kohore me Donald Cerrone më 27 shtator 2014 në UFC 178.[36] Sidoqoftë, çiftimi u prish shpejt pasi u zbulua se Nurmagomedov kishte pësuar një dëmtim të gjurit.[37] Ai më vonë pritej të ndeshej me Donald Cerrone në 23 maj 2015, në UFC 187.[38] Megjithatë, Nurmagomedov u tërhoq nga periudha më 30 prill për shkak të një dëmtimi të përsëritur të gjurit. Ai u zëvendësua nga John Makdessi.[39]

Nurmagomedov pritet të përballet me Tony Ferguson më 11 dhjetor 2015 në finalen e Ultimate Fighter 22.[40] Sidoqoftë, Nurmagomedov u tërhoq nga lufta në fund të tetorit, duke përmendur një dëmtim tjetër, dhe u zëvendësua nga Edson Barboza.[41]

Nurmagomedov më pas u përball me Michael Johnson më 12 nëntor 2016 në UFC 205.[42] Nurmagomedov mbizotëroi në luftë ndërsa i tha Dana që t'i jepte një titull të xhiruar ndërsa ai e bëri Johnson, duke fituar përmes paraqitjes në raundin e tretë.[43]

Nurmagomedov u përball me Edson Barboza në 30 dhjetor 2017 në UFC 219.[44] Nurmagomedov dominoi të tre raundet e luftës, duke e zbritur Barboza në mënyrë të përsëritur dhe duke dominuar luftën me tokë dhe paund. Ai e fitoi luftën me vendim unanim.[45]

Më 3 gusht 2018, u njoftua se Nurmagomedov do të bënte mbrojtjen e tij të parë për titullin e peshave të lehta të UFC kundër Conor McGregor në UFC 229 në 6 tetor në Las Vegas.[46] Në këtë ngjarje, Nurmagomedov mposhti McGregor në raundin e katërt përmes paraqitjes në një performancë mbizotëruese.[47] Pas konkursit Nurmagomedov shkallëzoi Octagon dhe u përpoq të sulmojë shokun e skuadrës së McGregor Dillon Danis duke rezultuar në një zënkë mes dy skuadrave.

Në qershor 2019, Nurmagomedov nënshkroi një kontratë të re multi-luftë me UFC.[48] Në luftën e parë të marrëveshjes së tij të re, Nurmagomedov bëri mbrojtjen e dytë të titullit të tij kundër kampionit të përkohshëm të peshës së lehtë Dustin Poirier më 7 shtator 2019 në ngjarjen kryesore në UFC 242.[49] Ai fitoi luftën përmes një dorëzimi në raundin e tretë.[50] Fitorja unifikoi të dy titujt dhe fitoi Nurmagomedov çmimin e tij të dytë Performance of the Night.[51] Ai dhe Poirier shkëmbyen këmishat pas luftës si një shfaqje respekti. Në intervistën e tij pas luftës, Nurmagomedov tha se ai do të shiste bluzën që Poirier ia dha dhe dhurimin e të ardhurave për bamirësinë e Poirier.[52]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nurmagomedov u martua në qershor 2013. Ai ka një vajzë të lindur më 1 qershor 2015 dhe një djalë të lindur më 30 dhjetor 2017.[53] Një djalë u emërua pas gjyshit të Habibit- Magomed Nurmagomedov.[54] Më 22 dhjetor 2019 u lind fëmija e tij i tretë, djali i dytë.[55]

Habib është një musliman i devotshëm sunni.[56] Ai flet disa gjuhë, duke përfshirë avarisht, rusisht, anglisht, turqisht dhe arabisht.[57] Ai shpesh vesh një kapelë papakha, pjesë e kulturës së tij avare të Dagestanit, pas luftimeve dhe gjatë promovimeve.[58] Ai është një kushëri i luftëtarëve të tjerë të UFC, Said dhe Abubakar Nurmagomedov.[59]

Në vitin 2016, ai bashkë-themeloi ekipin e tij, "Eagles MMA Team", me Ziyavudin Magomedov.[60] Ai është një tifoz i Anzhi Makhachkala, Real Madrid dhe Liverpool F.C., si dhe kombëtarja ruse e futbollit.[20][61][62]

Në maj të vitit 2020, babai i Nurmagomedov dhe trajneri për një kohë të gjatë Abdulmanap u vendos në një gjendje kome të shkaktuar nga mjekësia pasi kontraktoi COVID-19 pas një operacioni në zemër.[63] Ai vdiq më 3 korrik 2020 në një klinikë në Moskë, në moshën 57 vjeç.[64][65] Për shkak vdekjes së babait të tij, ai u pensionua nga karriera e tij e boksit dhe i premtoi nënës së tij që nuk do ta vazhdoj karrierën pa babain e tij.[66]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "'Nurmagomedov has strong claim to be the greatest'". BBC Sport (në anglishte britanike). Marrë më 2020-10-25.
 2. ^ "The case for Khabib Nurmagomedov as the greatest MMA fighter of all time". www.sportingnews.com (në anglisht). Marrë më 2020-10-25.
 3. ^ "Khabib Nurmagomedov enters conversation of MMA's greatest of all time after UFC 254 win and retirement". CBSSports.com (në anglisht). Marrë më 2020-10-25.
 4. ^ "Conor McGregor, GSP, stars react to Khabib Nurmagomedov's win, retirement at UFC 254". ESPN (në anglisht). 2020-10-24. Marrë më 2020-10-25.
 5. ^ Lee, Alexander K. (2020-10-22). "The Great Divide: Is Khabib Nurmagomedov the greatest fighter of all-time?". MMA Fighting (në anglisht). Marrë më 2020-10-25.
 6. ^ UFC 229 results, Khabib vs. McGregor highlights: All hell breaks loose after Nurmagomedov wins - CBS Sports
 7. ^ "Rankings | UFC". www.ufc.com (në anglisht). Marrë më 2019-08-19.
 8. ^ Hamid, Sadek (5 tetor 2018). "Fighting, faith and politics: The UFC's first Muslim champion". arabi (në anglisht).
 9. ^ "Khabib Nurmagomedov cleared for UFC 242 after teammates receive reduced suspensions", by Ken Pishna, MMA Weekly
 10. ^ https://valetudo.ru/exclusive/interviewseng/1844-oleg-taktarov-exlusive-interview
 11. ^ Iole, Kevin. "Khabib Nurmagomedov makes strong case for UFC's No. 1 pound-for-pound fighter". Yahoo (në anglisht).
 12. ^ Guran, Anna (10 shtator 2019). "Khabib Nurmagomedov becomes Russia's biggest social media star after win". Daily Mirror (në anglisht). Marrë më 13 shtator 2019.
 13. ^ https://www.instagram.com/khabib_nurmagomedov/?hl=en
 14. ^ a b c "Хабиб Нурмагомедов: Поразило, сколько людей было на взвешивании. У нас столько на сами бои приходит" (në rusisht). Sovetsky Sport. 27 shkurt 2012. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2013.
 15. ^ "Непобежденный: история Хабиба Нурмагомедова" (në rusisht). Match TV. 21 korrik 2016. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2016.
 16. ^ "Title" (në anglisht). Khabib.com. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2019. Marrë më 24 shtator 2018.
 17. ^ a b Непобежденный [Undefeated] (Television production) (në rusisht). Russia: Match TV. 21 korrik 2016.
 18. ^ "Абдулманап Нурмагомедов: Первые шаги Хабиб сделал на борцовских матах" (në rusisht). allboxing.ru. 14 prill 2015. Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2015.
 19. ^ "Один Хабиб – и ты погиб. Чем живет лучший российский боец UFC" (në rusisht). Sports.ru. 30 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2015.
 20. ^ a b Krivine, Boris (2 dhjetor 2015). "Хабиб Нурмагомедов: 'Перестал Драться На Улице, Только Когда Стал Чемпионат Мира'" (në rusisht). Sport Express. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2016.
 21. ^ a b "Абдулманап Нурмагомедов: Тренер чемпионов Интервью" (në rusisht). M-1 Global. 25 shkurt 2012. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2015.
 22. ^ "Khabib Nurmagomedov Wrestled A Bear, Became A National Hero, And Is Ready To Smash Conor McGregor". Deadspin (në anglisht). Marrë më 5 tetor 2018.
 23. ^ "Conor McGregor reacts to video of young Khabib Nurmagomedov wrestling a bear". BJPenn.com (në anglisht). 4 tetor 2018.
 24. ^ "Хабиб Нурмагомедов: Выиграю чемпионский пояс в UFC и уйду из смешанных единоборств" (në rusisht). riadagestan.com. 8 korrik 2013. Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2014.
 25. ^ "ЭКСКЛЮЗИВ: Хабиб Нурмагомедов: Через пару месяцев надеюсь быть в UFC" (në rusisht). Valetudo.ru. 20 shtator 2011. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2011.
 26. ^ "Khabib Nurmagomedov" (në anglisht). Sherdog. 18 maj 2015.
 27. ^ "About the UFC's Latest Russian Signee, Habib Nurmagomedov" (në anglisht). Fightjerk.com. 24 nëntor 2011. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2019. Marrë më 26 shtator 2016.
 28. ^ "UFC Signs Russian Combat Sambo Champion Khabib Nurmagomedov" (në anglisht). Bloodyelbow.com. 8 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2018. Marrë më 13 shtator 2019.
 29. ^ "UFC on FX 1 results: Newcomer Nurmagomedov shocks Shalorus, earns third-round tap" (në anglisht). MMAjunkie.com. 8 korrik 2012.
 30. ^ "Gleison Tibau vs. Khabib Nurmagomedov added to July's UFC 148 event" (në anglisht). MMAjunkie.com. 29 mars 2012. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2012.
 31. ^ "Thiago Tavares-Khabib Nurmagomedov Booked For January Brazil Event" (në anglisht). Fightline.com. 2 nëntor 2012. Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2013. Marrë më 13 shtator 2019.
 32. ^ Harris, Scott (25 maj 2013). "Khabib Nurmagomedov Sets UFC Record in Win over Abel Trujillo" (në anglisht). Bleacher Report.
 33. ^ Naumov, Sergey (21 korrik 2013). "Khabib Nurmagomedov to fight Pat Healy at UFC 165 in Toronto" (në rusisht). Valetudo.ru. Marrë më 21 korrik 2013.
 34. ^ "Rafael dos Anjos faces Khabib Nurmagomedov at UFC on FOX 11" (në anglisht). MMAfighting.com. 5 shkurt 2014. Marrë më 5 shkurt 2014.
 35. ^ "Nurmagomedov improves to 22-0". MMA Fighting (në anglisht). Marrë më 7 tetor 2018.
 36. ^ Holland, Jesse (18 korrik 2014). "Donald Cerrone vs. Khabib Nurmagomedov Targeted for UFC 178 on Sept. 27 in Las Vegas" (në anglisht). MMAmania.com. Marrë më 18 korrik 2014.
 37. ^ Alexander, Mookie (18 korrik 2014). "Khabib Nurmagomedov injured, planned UFC 178 fight with Donald Cerrone is scrapped" (në anglisht). Bloodyelbow.com. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2018. Marrë më 18 korrik 2014.
 38. ^ "Jones-Johnson, Weidman-Belfort, Cerrone-Nurmagomedov top UFC 187 in May" (në anglisht). MMAjunkie.com. 19 shkurt 2015. Marrë më 19 shkurt 2015.
 39. ^ Raimondi, Marc (30 prill 2015). "Fresh off TKO win, John Makdessi gets call to replace Khabib Nurmagomedov against Donald Cerrone" (në anglisht). MMAfighting.com.
 40. ^ "Khabib Nurmagomedov vs. Tony Ferguson slated for TUF 22 Finale in December" (në anglisht). MMAjunkie.com. 21 gusht 2015. Marrë më 21 gusht 2015.
 41. ^ Raimondi, Marc (30 tetor 2015). "Edson Barboza steps in for Khabib Nurmagomedov to face Tony Ferguson at TUF Finale" (në anglisht). MMAfighting.com. Marrë më 30 tetor 2015.
 42. ^ Critchfield, Tristen (27 shtator 2016). "Lightweights Khabib Nurmagomedov, Michael Johnson Confirmed for UFC 205 Lineup" (në anglisht). Sherdog. Marrë më 27 shtator 2016.
 43. ^ Marrocco, Steven (12 nëntor 2016). "UFC 205 results: Khabib Nurmagomedov taps out Michael Johnson, calls for title shot" (në anglisht). MMAjunkie.com. Marrë më 12 nëntor 2016.
 44. ^ "Khabib Nurmagomedov vs. Edson Barboza announced for UFC 219". MMA Fighting (në anglisht). Marrë më 28 tetor 2017.
 45. ^ "UFC 219 results: Khabib Nurmagomedov pulverizes Edson Barboza". Bloody Elbow (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2018. Marrë më 31 dhjetor 2017.
 46. ^ Damon Martin (3 gusht 2018). "Conor McGregor vs. Khabib Nurmagomedov Official for UFC 229 in Las Vegas" (në anglisht). MMAWeekly.com. Marrë më 24 shtator 2018.
 47. ^ "UFC 229 results: Khabib Nurmagomedov taps out Conor McGregor, brawl ensues". MMAjunkie (në anglisht). 7 tetor 2018. Marrë më 7 tetor 2018.
 48. ^ Adam Guillen Jr. (4 qershor 2019). "UFC 242: Khabib signs new multi-fight deal with UFC, includes a lot of money and Georges St-Pierre clause" (në anglisht). mmamania.com.
 49. ^ Okamoto, Brett (29 prill 2019). "Abu Dhabi to host UFC 242 on Sept. 7" (në anglisht). espn.com. Marrë më 29 prill 2019.
 50. ^ Evanoff, Josh (2019-09-07). "UFC 242 Results: Khabib Nurmagomedov Defends Title, Dominates Dustin Poirier". Cageside Press (në anglisht). Marrë më 2019-09-07.
 51. ^ Stephie Haynes (2019-09-07). "UFC 242 post-fight bonuses: Khabib's dominant victory takes POTN honors" (në anglisht). bloodyelbow.com. Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2019. Marrë më 2019-09-07.
 52. ^ Lott, Thomas (7 shtator 2019). "UFC 242: Khabib Nurmagomedov honors Dustin Poirier, takes shot at Conor McGregor in post-fight interview" (në anglisht). Sporting News. Marrë më 9 shtator 2019.
 53. ^ "Khabib Nurmagomedov: The Eagle Continues To Soar" (në anglisht). UFC.com. 15 korrik 2013. Marrë më 22 dhjetor 2016.
 54. ^ "5 true facts about Khabib's wife Mrs. Nurmagomedova". KhabibMcgregor.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2019. Marrë më 13 shtator 2019.
 55. ^ "Хабиб Нурмагомедов стал отцом в третий раз". ru.hellomagazine.com (në rusisht). Marrë më 2020-10-23.
 56. ^ Grayson, Nathan (22 mars 2016). "EA Apologizes To Muslim UFC Fighter For Giving Him Christian Victory Celebration" (në anglisht). Kotaku. Marrë më 26 shtator 2016.
 57. ^ Conor McGregor vs Khabib Nurmagomedov press conference for UFC 229. YouTube (në anglisht). ESPN. 20 shtator 2018. Koha në të cilën tregohet në video: 33:25. Marrë më 5 tetor 2018.
 58. ^ "What is the hat Khabib Nurmagomedov wears and did he actually wrestle a bear?". Metro (në anglisht). 6 tetor 2018.
 59. ^ Jay Pettry (29 gusht 2019). "Abubakar Nurmagomedov to Make UFC Debut at UFC Moscow in November" (në anglisht). sherdog.com.
 60. ^ "Khabib represents a new Russian MMA club in Moscow" (në anglisht). TASS. 24 nëntor 2016.
 61. ^ "Khabib talking about how he likes watching Liverpool, Istanbul and the Premier leaguepic". Twitter (në anglisht). Anfield Standard. 13 qershor 2019.
 62. ^ ""The English Premier League is the best in the world.""I like Liverpool, I remember the final vs Milan in 2005!"Khabib may be a true student of MMA, but he really knows his football too Watch the interview in full". Twitter (në anglisht). UFC on BT Sport. 13 qershor 2019.
 63. ^ "Father of UFC champion Khabib Nurmagomedov placed in medically induced coma". CBSSports.com (në anglisht). Marrë më 2020-05-22.
 64. ^ "Умер отец Хабиба Нурмагомедова". ТАСС (në rusisht). Marrë më 2020-07-04.tass.ru (3 korrik 2020)
 65. ^ "Father of UFC's Nurmagomedov dies in Moscow". ESPN.com (në anglisht). 2020-07-03. Marrë më 2020-10-23.
 66. ^ Khabib announces his retirement from MMA "I promised my mother!"

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]