Hamami i Hyrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hamami ishte njëri nga objektet profane të kulturës orientale me vlerë arkitektonike në Gjilan. Hamami, si ndërtim klasik i arkitekturës islame shqiptare, u ndërtua në Mëhallën e Bejlerëve nga Gjinollët, menjëherë pas vendosjen e tyre në këtë hapsirë. Banjat, për nga mënyra e shfrytëzimit, vendi i ndërtimin, skema kompozicionale, madhësia dhe trajtat e tyre, ndahen në publike dhe private, përkatësisht shtëpiake-familjare. Hamami i Gjilanit i ishte dedikuar oxhakut Gjinolli dhe mu për këtë është quajtur hamami i Haremit. Në kujtesën e popullit, ky hamam ka mbetur edhe si "Hamami i Hyrës" apo thjesht Hamami, i cili nuk funksionon. [1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Selmani, Aliriza (2015). Gjilani Qendër e Anamoravës. Gjilan: Pika 5A. ISBN 978-9951-621-04-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)