Jump to content

Hapësira airore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Klasat e hapësirës ajrore në Shtetet e Bashkuara.

Hapësira ajrore është pjesa e atmosferës e kontrolluar nga një vend mbi territorin e tij, duke përfshirë ujërat e tij territoriale ose, në përgjithësi, çdo pjesë specifike tredimensionale të atmosferës. Nuk është e njëjtë me hapësirën ajrore, që është termi i përgjithshëm për atmosferën e Tokës dhe hapësirën e jashtme në afërsi të saj.

Historia për Linjën Karman[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri në mesin e shekullit të 20-të, i cili konsiderohej si koha e pionierëve të aviacionit, nuk kishte kufij fiks se çfarë ishte hapësira ajrore kombëtare dhe kur ajo u bë hapësirë ajrore ndërkombëtare. Për shkak të kësaj, në atë kohë zbatohej një lloj i së drejtës zakonore dhe shumica e vendeve si Mbretëria e Bashkuar apo Shtetet e Bashkuara e konsideronin hapësirën ajrore si ndërkombëtare nga rreth 13,000 këmbë. Megjithatë, kjo zbatohej vetëm në kohë paqeje dhe nëse ishte në dobi të shteteve, nuk kishte një demarkacion të qartë të çështjes së hapësirës ajrore deri në vitet 1950 kur u përcaktua Linja Karman, prandaj u supozua një kohë ndërkombëtare.

Brenda Shteteve të Bashkuara:

  • Hapësira ajrore e kontrolluar[1] ekziston aty ku konsiderohet e nevojshme që kontrolli i trafikut ajror të ketë një formë të kontrollit ekzekutiv pozitiv mbi avionët që fluturojnë në atë hapësirë ajrore (megjithatë, kontrolli i trafikut ajror nuk kontrollon domosdoshmërisht trafikun që funksionon sipas rregullave të fluturimit vizual (VFR)[2] brenda kësaj hapësire ajrore).

Hapësira ajrore mund të ndahet më tej në një sërë zonash dhe zonash, duke përfshirë ato ku ka ose kufizime në aktivitetet fluturuese ose ndalim të plotë të aktiviteteve fluturuese.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "AIM Section 2. Controlled Airspace". Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Pilot/Controller Glossary – VISUAL FLIGHT RULES". Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)