Haraçina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Haraçinë
Арачиново
Qytezë
noform
Pamje e Haraçinës
Vendndodhja
Haraçinë is located in Maqedonia e Veriut
Haraçinë
Haraçinë
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Shkup
Komuna Haraçinë
Kryetari i Komunës Milikije Halimi
Partia udhëheqëse LSDM
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Haraçinas
Lartësia 267 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 1045
Prefiksi (+389) 002
Targa SK
Koordinatat 42° 01′ 35″ Veri

21° 33′ 43″ Lindje

Popullsia 7.315 banorë (2002)

Haraçinë, (maqedonisht: Арачиново/Aračinovo) ёshtё fshat nё komunën e Haraçinës, Maqedoni.Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1845 në betejën e Katllanovës dhe Haraçinës ushtria e shqiptare e Dervish Carës u shpartallua nga forcat e mëdha osmane.