Jump to content

Haris Xhinoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Haris Džinović
Haris Džinović duke performuar
Haris Džinović duke performuar
Background information
Lindi (1951-09-26) 26 shtator 1951 (72 vjeç)
Sarajevë, RS e Bosnjës dhe Hercegovinës, RSF e Jugosllavisë
ZhanretFolk, pop-folk
  • Këngëtar
Instrument(et)Vocals
Vitet aktik1981–tani
LabeliPGP-RTB, Jugodisk, PGP-RTS, Grand Production, Diskoton, Jugoton

Haris Džinović ( Serbishtja Cirilike: Харис Џиновић ; i lindur më 26 shtator 1951) është një këngëtar, kompozitor dhe tekstshkrues boshnjak dhe ish -jugosllav . [1]

Džinović është një nga këngëtarët më të njohur të Evropës Juglindore, pasi ka qenë aktiv në skenën muzikore që nga viti 1981, kur themeloi grupin e tij Sar e Roma, me të cilin regjistroi tre albume nga viti 1982 deri në 1985. [2] Ai është këngëtar solo që nga viti 1989.

  1. ^ Večernje novosti (2019-11-27). "Haris Džinović: Presrećan sam što ljudi prepoznaju pravu muziku, publici moj koncert dođe kao obaveza" (në boshnjakisht). Marrë më 2021-05-11.
  2. ^ Biografija.org (2019-02-04). "Haris Džinović" (në boshnjakisht). Marrë më 2021-05-11.