Hasse Borg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hasse Borg
Të dhënat vetjake
Emri i plotëHasse Kristian Borg
Datëlindja (1953-08-04) 4 gusht 1953 (70 vjeç)
VendlindjaÖrebro, Suedi
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1973BK Forward
1974–1976Örebro SK77(6)
1977–1983Eintracht Braunschweig172(9)
1983–1988Malmö FF92(10)
Karriera ndërkombëtare
1976–1985Suedia[1]49(4)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Hasse Kristian Borg (lindur më 4 gusht 1953Örebro, Suedi) është një ish futbollist suedez i cili ka luajtur si mbrojtës dhe ka përfaqsuar vendin e tij në Kupën e Botës 1978. Ai ka luajtur për Örebro SK, Eintracht Braunschweig dhe Malmö FF. Borg ka qënë drejtori sportiv i klubit Malmö FF ndërmjet viteve 1999 dhe 2009. Ai tani punon në klub si një këshilltar.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sweden national football team stats". passagen.se (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2012. Marrë më 18 prill 2015.

External links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]