Haustor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Haustor
Background information
OrigjinaZagreb, Republika Socialiste e Kroacisë
ZhanretNew wave, post-punk, ska, reggae, funk, world music
Vitet aktik1979-1990
LabeliJugoton
Anëtarët e kaluarDarko Rundek
Zoran Vuletić
Boris Leiner
Ozren Štiglić
Srđan Sacher
Srđan Gulić

Haustor ishte një grup rock jugosllav nga Zagrebi, SR Kroaci, një anëtar i lëvizjes së valës së re dhe një akt i rëndësishëm i skenës rock ish-jugosllav.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Baza e grupit u krijua në vitin 1977, kur këngëtari dhe kitaristi i herëpashershëm Darko Rundek u takua me basistin Srđan Sacher. Dy vjet më vonë ata formuan Haustorin, së bashku me Ozren Štiglić (kitarë) dhe Boris Leiner (bateri), të cilët kishin luajtur gjithashtu në një grup tjetër të shquar jugosllav rock, Azra. Gjatë vitit 1980 ata shtuan Zoran Vuletićin (tastierë) dhe një seksion tunxhi. Grupi u ndikua kryesisht nga muzika e Karaibeve.

Haustor publikoi albumin debutues të vetëtitulluar në 1981. Të gjitha këngët janë shkruar nga Sacher ose Rundek. Kënga reggae e Sacher-it "Moja prva ljubav" (Dashuria ime e parë) u bë hit dhe ajo ende mbetet e njohur në vendet e ish-Jugosllavisë.

Pas një pauze, e cila u diktua nga rekrutimi i anëtarëve në ish- Ushtrinë Popullore Jugosllave, albumi i tyre i dytë, i titulluar Treći svijet ( Bota e Tretë ), doli në vitin 1984. Megjithatë, menjëherë pas kësaj Sacher u largua nga grupi, duke e lënë Rundek si kompozitorin dhe tekstshkruesin e vetëm të grupit.

Haustor publikoi dy albume të tjera, Bolero (1985) dhe Tajni grad (1988), përpara se të ndahej në 1990. Grupi u mblodh përsëri gjatë viteve 1990 për një ribashkim të përkohshëm dhe më vonë u shpërbë përfundimisht. [1]

Grupi është paraqitur në rockumentarin kroat të vitit 2003 Sretno dijete së bashku me disa artistë të tjerë të shquar të valës së re të ish-Jugosllavisë .

Një version i ribërë i këngës së tyre "Moja prva ljubav" në polonisht është përfshirë në albumin e nderimeve të vitit 2001 "Yugoton" .

Këngët e tyre, "Ena" dhe "Sejn", kanë mbetur klasikë të muzikës së Jugosllavisë.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume në studio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Haustor (1981)
  • Treći svijet (1984)
  • Bolero (1985)
  • Tajni grad (1988)

Lexim i mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • EX YU ROCK enciklopedija 1960-2006, Janjatović Petar;

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Izvođači - Darko Rundek" (në kroatisht). Menart Records. Marrë më 2010-08-12. Početak glazbene karijere Darka Rundeka vezan je uz grupu Haustor, jednu od najvažnijih pojava zagrebačke glazbene scene. [...] Debi pločom, bogatom svježim idejama i efektnim koncertima, vrlo brzo su se nametnuli kao jedan od vodeća četiri zagrebačka benda iz perioda novog vala. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "menart-rundek" defined multiple times with different content