Heckler & Koch UMP

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjysmë-Mitralozi UMP Heckler & Koch Kalibër .45

Heckler & Koch UMP është një gjysmë-mitraloz i zhvilluar dhe prodhuar nga Heckler & Koch. Heckler & Koch zhvilluan UMP-në si një pasardhës më të lehtë dhe më të lirë të MP5, megjithëse të dy mbeten në prodhim. UMP është miratuar për përdorim nga vende të ndryshme duke përfshirë Brazilin, Kanadanë dhe Shtetet e Bashkuara. Një numër i vogël i UMP-ve të vendosura në .45 ACP u blenë zyrtarisht nga Grupi i 5-të i Forcave Speciale të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara, me disa nga armët që panë shërbim të kufizuar në vitet e para të kryengritjes irakiane, duke i bërë ato ndër numrin e vogël të automatikëve të dislokuar nga ushtria amerikane në konfliktet e fundit.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Heckler & Koch UMP", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-12, marrë më 2022-12-24