Jump to content

Helen Frankenthaler

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Helen Frankenthaler
U lind në(1928-12-12)dhjetor 12, 1928
Manhattan, New York City, Shtetet e Bashkuara
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Darien, Connecticut, United States
KombësiaAmerican
ProfesioniPiktore Abstrakte

Helen Frankenthaler (12 dhjetor 1928 - 27 dhjetor 2011) ishte një piktore ekspresioniste abstrakte amerikane. Ajo ishte një kontribuese e madhe në historinë e pikturës amerikane të pasluftës. Duke shfaqur punën e saj për më shumë se gjashtë dekada (në fillim të viteve 1950 deri në vitin 2011), ajo u shtri në brezat e piktorëve abstraktë, duke vazhduar të prodhojë punë të reja jetike dhe gjithnjë në ndryshim.[1] Frankenthaler filloi të ekspozonte pikturat e saj ekspresioniste në shkallë të gjerë në muzetë dhe galeritë bashkëkohore në fillim të viteve 1950. Ajo u përfshi në ekspozitën 1964 Post-Painterly Abstraction të kalibruar nga Clement Greenberg që prezantoi një brez të ri pikture abstrakte që u bë i njohur si Field Color. Lindur në Manhattan, ajo u ndikua nga Greenberg, Hans Hofmann dhe pikturat e Jackson Pollock. Puna e saj ka qenë subjekt i disa ekspozitave retrospektive, duke përfshirë një retrospektivë në vitin 1989 në Muzeun e Artit Modern në Nju Jork, dhe është ekspozuar në mbarë botën që nga vitet 1950. Në vitin 2001, ajo u nderua me Medaljen Kombëtare të Arteve.

Frankenthaler kishte një shtëpi dhe studio në Darien, Connecticut.[2]

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Helen Frankenthaler u lind më 12 dhjetor të vitit 1928 në New York City.[3] Babai i saj ishte Alfred Frankenthaler, një gjykatës i respektuar i Gjykatës Supreme të Shtetit të Nju Jorkut. Nëna e saj, Martha (Lowenstein), kishte emigruar me familjen e saj nga Gjermania në Shtetet e Bashkuara pak pasi kishte lindur.[4] Dy motrat e saj, Marjorie dhe Gloria, ishin përkatësisht gjashtë dhe pesë vjet më të mëdhaja. Duke u rritur në Anën e Epërme të Manhatanit, Frankenthaler përvetësoi sfondin e privilegjuar të një familje intelektuale hebreje të kulturuar dhe progresive që inkurajoi të treja vajzat që të përgatiten për karrierë profesionale. Nipi i saj është artisti/fotograf Clifford Ross.[5]

Stili dhe teknika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si tërësi, stili i Frankenthalerit është gati i pamundur të karakterizohet gjerësisht. Si një piktore aktive për gati gjashtë dekada, ajo shkoi në një mori fazash dhe ndërrime stilistike.[6] Fillimisht i lidhur me ekspresionizmin abstrakt[7] për shkak të përqëndrimit të saj në forma të fshehta në natyrë, Frankenthaler identifikohet me përdorimin e formave të lëngjeve, masave abstrakte dhe gjesteve lirike.[8][9] Ajo përdorte formatet e mëdha në të cilat ajo pikturonte, në përgjithësi, kompozime abstrakte të thjeshta. [14] Stili i saj është i dukshëm në theksin e saj në spontanitet, siç tha vetë Frankenthaler, "Një pamje vërtet e mirë duket sikur ndodh menjëherë."

Frankenthaler studioi në Shkollën Dalton nën Muralist Rufino Tamayo dhe gjithashtu në Kolegjin Bennington në Vermont. Ndërsa në Kolegjin Bennington, Frankenthaler studioi nën drejtimin e Paul Feeley, i cili merret me ndihmën e saj për të kuptuar përbërjen figurore, si dhe ndikimin e stilit të saj të hershëm të kubistit.[10] Pas diplomimit në vitin 1949, ajo studioi privatisht me piktorin australian Wallace Harrison[11] dhe me Hans Hofmann në vitin 1950.[8][12] Ajo u takua me Clement Greenberg në vitin 1950 dhe pati një marrëdhënie pesëvjeçare me të. Më vonë u martua me shokun artist Robert Motherwell (1915-1991), që nga viti 1958 deri në divorc në vitin 1971.[13] Të dy të lindur nga prindër të pasur, çifti ishte i njohur si "çifti i artë" dhe vuri në dukje për zbavitjen e tyre të mrekullueshme. Ajo fitoi prej tij dy pasardhëse, Jeannie Motherwell dhe Lise Motherwell. Në vitin 1994, ajo u martua me Stephen M. DuBrul, Jr., një bankier investimesh që shërbeu në administratën Ford.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ National Gallery of Art Arkivuar 6 prill 2020 tek Wayback Machine Retrieved August 17, 2010
 2. ^ Web page titled "Helen Frankenthaler" Arkivuar 17 shkurt 2010 tek Wayback Machine, at the "Connecticut Women's Hall of Fame" website, retrieved January 30, 2010
 3. ^ "Helen Frankenthaler", Britannica, Retrieved 24 December 2014.
 4. ^ a b Glueck, Grace (27 dhjetor 2011). "Helen Frankenthaler, Abstract Painter Who Shaped a Movement, Dies at 83". The New York Times. Marrë më 27 dhjetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Grace Glueck, NY Times, 1998 Retrieved August 17, 2010
 6. ^ Carmean, Jr., E.A. (1978). "On Five Paintings by Helen Frankenthaler". Art International. 22: 28–32. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Tate bio Arkivuar 4 shkurt 2012 tek Wayback Machine Retrieved August 17, 2010
 8. ^ a b Brookeman, Christopher. "Frankenthaler, Helen". Oxford Art Online. Oxford University Press. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Chadwick, Whitney (2007). Women, Art, and Society (bot. Fourth). New York: Thames & Hudson. fq. 328. ISBN 978-0-500--20393-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Babington, Jacklyn (2005). "Against the grain: the woodcuts of Helen Frankenthaler". Artonview. 44: 22–27. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Wilkin, Karen. "Frankenthaler at the Guggenheim". The New Criterion. Marrë më 23 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Tolley-Stokes, Rebecca. Frankenthaler, Helen, 1928-2011. Encyclopedia of the Sixties: A Decade of Culture and Counterculture. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Parametri |website= është injoruar (Ndihmë!)
 13. ^ Belz, Carl. "Helen Frankenthaler". Jewish Women's Archive. Marrë më 27 dhjetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]