Helsingør

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to searchHelsingør
Qytet
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Helsingør is located in Danimarka
Helsingør
Helsingør

Koordinatat: 56°02′10″V 12°36′30″L / 56.03611°V 12.60833°L / 56.03611; 12.60833

Administrimi
Shteti Flamuri Danimarka
Komuna Helsingør
Kryetari i Bashkisë Benedikte Kiær
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 121.61 km2
Lartësia 8 m (m.n.d.)
Popullsia 61,519 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi Vitet 1420
Zona Kohore CET UTC+1
Verore CEST UTC+1
Kodi Postal 3000
Prefiksi (+45) 49
Koordinatat 56° 02′ 10″ Veri

12° 36′ 30″ Lindje

Faqja Zyrtare www.helsingor.dk

Helsingør është qytet në lindje të Danimarkës. Më 2014, qyteti ka pasur 61,519 banorë. Është qyteti më i madh në Zealand verior me mbi një milionë vizitorë.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Steen Rasmussen (1955–present), fizikant
  • Mikkel Hansen (1987–present), hendbollist i cili u bë si hendbollisti më i mirë në vitin 2011

Distriktet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Veri: Grønnehave, Højstrup and Marienlyst, Hellebæk, Højstrup, Ålsgårde dhe Hornbæk
  • Perëndim: Sundparken, Grøningen, Nøjsomheden dhe Vapnagård Gurre, Tikøb
  • Jug: Skotterup and Snekkersten dhe Espergærde

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]