Hidrocentrali i Vaut të Dejës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Hidrocentrali i Vaut të Dejës nisi të ndërtohej më 1967 dhe u vu në shfrytëzim më tetor 1971. Ka digën e Zadrejës dhe një në Qyrsaq te ndertuara mbi kaskaden e lumit Drin. Këto diga krijojnë një rezervuar, (Liqenin e Vaut të Dejës) me vëllim 580 milionë metër kub ujë.


Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]