Hidroelektriciteti në Shqipëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Shqipëria është shteti me prodhimin më të madh të hidroelektricitetit në botë sipas përqindjes (90% në vitin 2011) dhe nga prodhimi i vet (100%).[1] Shqipëria synon të rrisë prodhimin e saj në 100% [2]. Disa nga projektet që po zhvillohen përfshijnë Skavicën, deri në 350 MW, Devolli 400 MW, Vjosa deri në 400 MW, hidrocentralet e Kalivaci dhe Ashta 48 MW, Valbona dhe Tropoja, 40 MW.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "''The Institute of Statistics (INSTAT)''". Marrë më 2011-03-22.
  2. ^ "Albania aims to be first green energy nation". New Europe. 23 maj 2011. Marrë më 11 dhjetor 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Hidroelektriciteti në Shqipëri – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale