Hikaru Nakamura

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hikaru Nakamura
U lind në
Christopher Hikaru Nakamura

9 dhjetor 1987 (36 vjet)
Hirakata, Japoni
Shtetësia
 • Shtetet e Bashkuara
ShkollimiDickinson College
Profesioni
 • Mjeshtër i madh shahu
 • Streamer
 • Autor
Vite aktiviteti1998–present
Bashkëshorti/jaAtousa Pourkashiyan (m. 2023)
Të afërmSunil Weeramantry (njerku)
Karriera e shahut
Hikaru Nakamura
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara
TitulliMjeshtër i madh (2003)
Vlerësimi më i lartë2816 (tetor 2015)
Renditja më e lartëNr. 2 (tetor 2015)

Christopher Hikaru Nakamura[1] (lindi më 9 dhjetor 1987) është një ,Mjeshtër i madh shahu amerikan, streamer, YouTuber, pesë herë Kampion Amerikan të Shahut dhe kampioni botëror në fuqi i shahut Fischer Random. Një gjeni i shahut, ai fitoi titullin e tij të mjeshtërit të madh në moshën 15-vjeçare, amerikani më i ri në atë kohë që e bëri këtë. Me një vlerësim maksimal prej 2816, Nakamura është lojtari i dhjetë më i vlerësuar në histori.

Nakamura ka përfaqësuar Shtetet e Bashkuara në pesë olimpiada shahu, duke siguruar një medalje të artë ekipore dhe dy medalje bronzi ekipore. Në maj 2014, kur FIDE filloi të publikonte vlerësimet zyrtare të shahut rapid dhe blitz, Nakamura u rendit në vendin e parë në botë në të dyja listat;[2] që atëherë ai ka qëndruar në ose afër renditjes nr. 1 në rapid dhe blitz.[3][4]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nakamura lindi në Hirakata, Prefektura Osaka, Japoni, nga një nënë amerikane, Carolyn Merrow Nakamura, një muzikante e trajnuar në mënyrë klasike dhe ish mësuese e shkollës publike, dhe një baba japonez, Shuichi Nakamura.[5][6] Nakamura ka një vëlla më të madh, Asuka.[7] Kur ai ishte dy vjeç, familja e tij u shpërngul në Shtetet e Bashkuara dhe, një vit më vonë në 1990, prindërit e tij u divorcuan.[8] Ai u rrit në White Plains, Nju Jork. Ai filloi të luante shah në moshën shtatë vjeçare dhe u drejtua nga njerku i tij nga Sri Lanka, Mjeshtri i FIDE-s dhe autori i shahut Sunil Weeramantry.[9] Weeramantry filloi të stërvitte vëllezërit Nakamura pasi Asuka Nakamura fitoi Kampionatin Kombëtar të Kopshtit në 1992, gjë që e çoi atë në zhvillimin e një marrëdhënieje me nënën e tyre.[7]

Gjeniu i shahut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në moshën 10-vjeçare, ai u bë amerikani më i ri që mundi një Mjeshtër Ndërkombëtar kur mposhti Jay BoninMarshall Chess Club.[7][10] Gjithashtu në moshën 10-vjeçare, Nakamura u bë lojtari më i ri që arriti titullin e mjeshtrit të shahut nga Federata e Shahut e Shteteve të Bashkuara, duke thyer rekordin e vendosur më parë nga Vinay Bhat. (Rekordi i Nakamura qëndroi deri në vitin 2008 kur Nicholas Nip arriti titullin master në moshën 9 vjeç e 11 muaj.) Në 1999, Nakamura fitoi Laura Aspis Prize, që i jepet çdo vit lojtarit më të mirë të vlerësuar nga USCF nën moshën 13 vjeç. Në 2003, në moshën 15 vjeç e 79 ditë, Nakamura forcoi reputacionin e tij si një gjeniu i shahut, duke u bërë amerikani më i ri që fitoi titullin e mjeshtrit të madh në atë kohë, duke thyer rekordin e Bobby Fischer me tre muaj.[11][12]

Stili i lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nakamura është veçanërisht i aftë në shah rapid dhe blitz, një shumëllojshmëri kontrollesh kohore në të cilat lojtarët kanë më pak se një orë për të kryer të gjitha ose shumicën e lëvizjeve të tyre. Në gusht 2022, Nakamura u rendit nr. 1 si në listën e blitz të FIDE[13] dhe në listën rapid të FIDE.[14] Ai është gjithashtu i fortë në shah bullet, një kontroll i kohës që u jep lojtarëve nga një minutë secilit.[15]

Nakamura është mbiquajtur "The H Bomb" për shkak të stilit të tij shpërthyes të lojës.[16]

Ndihmësi për një kohë të gjatë i Nakamura është Mjeshtri Kombëtar i USCF, Kris Littlejohn,[17] i cili punon me motorë shahu për të përgatitur linjat që Nakamura të luajë.[18]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Memorandum in Support of Defendant Christopher Hikaru Nakamura's Motion to Dismiss Arkivuar dhjetor 9, 2022, tek Wayback Machine, United States District Court for the Eastern District of Missouri, December 7, 2022
 2. ^ "FIDE Publishes Rapid and Blitz Rating Lists. Nakamura Heads Both". Chess-News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2014. Marrë më 14 qershor 2014.
 3. ^ "FIDE rating list comparison" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2022. Marrë më 18 dhjetor 2022.
 4. ^ "FIDE Publishes Rapid and Blitz Rating Lists. Nakamura Heads Both". Chess-News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2014. Marrë më 14 qershor 2014.
 5. ^ Jeff Pearlman (2001-12-17). "Only 14, Hikaru Nakamura is the best young U.S. player - 12.17.01 - SI Vault" (në anglisht). Sportsillustrated.cnn.com. Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2013. Marrë më 2014-02-02.
 6. ^ https://www.myheritage.dk/names/carolyn_nakamura Arkivuar 12 korrik 2018 tek Wayback Machine Stampa:Bare URL inline
 7. ^ a b c West, Debra (1998-04-11). "Pawns With King-Size Dreams; Boy, 10, Is Youngest Master, Vaulting Past His Brother". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2020. Marrë më 2020-06-30.
 8. ^ Kelsey Whipple (2011-07-21). "Hikaru Nakamura is the next Bobby Fischer - and the reason St. Louis is suddenly the epicenter of American chess - - News - St. Louis" (në anglisht). Riverfront Times. Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2015. Marrë më 2014-02-02.
 9. ^ Leland, John (2016-03-17). "The New York Gambit". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2020. Marrë më 2020-06-30.
 10. ^ "Hikaru Nakamura vs. Jay R Bonin". Chessgames.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2019. Marrë më 29 korrik 2020.
 11. ^ Bishara, Motez (2015-08-24). "Checkmate! Forty Questions with Hikaru Nakamura". CNN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2020. Marrë më 2020-06-30.
 12. ^ "Chess Champ Hikaru Nakamura: Next Bobby Fischer?". NPR.org (në anglisht). 2012-05-11. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2020. Marrë më 2020-06-30.
 13. ^ "FIDE Online. FIDE Top players - Blitz Top 100 Players August 2022". FIDE (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2023. Marrë më 5 shtator 2023.
 14. ^ "FIDE Online. FIDE Top players - Rapid Top 100 Players August 2022". ratings.fide.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 tetor 2022. Marrë më 31 tetor 2022.
 15. ^ Barden, Leonard (21 gusht 2020). "Chess: Carlsen fights back from brink to overcome Nakamura in 38-game epic". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 shtator 2020. Marrë më 20 shtator 2020.
 16. ^ "'The H Bomb' explodes". www.telegraph.co.uk (në anglisht). 24 tetor 2007. Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2022.
 17. ^ "US Chess MSA - Member Details (General)". www.uschess.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2005. Marrë më 31 tetor 2022.
 18. ^ McClain, Dylan Loeb (2011-02-05). "Chess: Hikaru Nakamura Wins Tata Steel Tournament". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2017. Marrë më 2017-10-29.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]