Hipertermia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hipertermia (nga greqishtja ὑπέρ, hiper, që do të thotë "sipër" ose "mbi", dhe θέρμος, termos, që do të thotë "nxehtë") është një gjendje ku temperatura e trupit të një individi ngrihet përtej normales për shkak të termorregullimit të dështuar. Trupi i personit prodhon ose thith më shumë nxehtësi sesa shpërndahet. Kur ndodh ngritje ekstreme e temperaturës, bëhet urgjencë mjekësore që kërkon trajtim të menjëhershëm për të parandaluar paaftësinë ose vdekjen. Pothuajse gjysmë milioni vdekje regjistrohen çdo vit nga hipertermia, dhjetë herë më shumë vdekje sesa nga hipotermia.

Shkaqet më të zakonshme përfshijnë goditjen e nxehtësisë dhe reagimet e kundërta ndaj ilaçeve. Goditja e nxehtësisë është një ngritje akute e temperaturës e shkaktuar nga ekspozimi ndaj nxehtësisë së tepërt, ose kombinimi i nxehtësisë dhe lagështisë, që mposht mekanizmat rregullues të nxehtësisë në trup. Kjo e fundit është një efekt anësor relativisht i rrallë i shumë ilaçeve, veçanërisht atyre që prekin sistemin nervor qendror. Hipertermia malinje është një ndërlikim i rrallë i disa llojeve të anestezisë së përgjithshme. E kundërta është hipotermia, e cila ndodh kur temperatura bie poshtë asaj që kërkohet për të ruajtur metabolizmin normal.

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tek njerëzit, hipertermia përcaktohet si një temperaturë më e madhe se 37,5–38,3 ° C, në varësi të referencës së përdorur, që ndodh pa ndryshim në pikën e caktuar të temperaturës së trupit.[1][2]

Temperatura normale e trupit të njeriut mund të jetë deri në 37.7 ° C në pasditen e vonë.[3] Hipertermia kërkon një ngritje nga temperatura që përndryshe do të pritej. Lartësi të tilla variojnë nga të buta në ekstreme; temperaturat e trupit mbi 40 ° C mund të jenë të rrezikshme për jetën.

Shenjat dhe simptomat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një fazë e hershme e hipertermisë mund të jetë lodhja e nxehtësisë, simptomat e së cilës mund të përfshijnë djersitje të rëndë, frymëmarrje të shpejtë dhe një puls të shpejtë, të dobët. Nëse gjendja përparon në goditje të nxehtit, atëherë lëkura e nxehtë dhe e thatë është tipike[3] pasi enët e gjakut hollohen në përpjekje për të rritur humbjen e nxehtësisë. Një paaftësi për të ftohur trupin përmes djersitjes mund të bëjë që lëkura të ndihet e thatë. Hipertermia nga sëmundja neurologjike mund të përfshijë pak ose aspak djersitje, mungesë të ndryshimit të rrahjeve të zemrës dhe konfuzion ose delirium.

Shenjat dhe simptomat e tjera ndryshojnë. Dehidratimi shoqërues mund të prodhojë nauze, të vjella, dhimbje koke dhe shtypje të ulët të gjakut dhe kjo e fundit mund të çojë në zbehje ose marramendje, veçanërisht nëse pozicioni në këmbë supozohet shpejt.

Në goditje të rëndë të nxehtit, ato mund të jenë të hutuar, sjellje armiqësore ose në dukje dehëse. Ritmi i zemrës dhe shkalla e frymëmarrjes do të rritet ndërsa shtypja e gjakut bie dhe zemra përpiqet të ruajë qarkullimin e duhur. Ulja e shtypjes së gjakut më pas mund të bëjë që enët e gjakut të kontraktohen në mënyrë refleksive, duke rezultuar në një ngjyrë të zbehtë ose kaltërosh të lëkurës në raste të avancuara. Në veçanti, fëmijët e vegjël mund të kenë konfiskime. Përfundimisht, dështimi i organeve, pavetëdija dhe vdekja do të rezultojnë.

Shkaqet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Goditja e nxehtësisë ndodh kur termorregullimi mbingarkohet nga një kombinim i prodhimit të tepërt metabolik të nxehtësisë (ushtrimi), nxehtësia e tepërt mjedisore dhe humbja e pamjaftueshme ose e dëmtuar e nxehtësisë, duke rezultuar në një temperaturë anormalisht të lartë të trupit.[3] Në raste të rënda, temperaturat mund të kalojnë 40 ° C.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Axelrod, Yekaterina K.; Diringer, Michael N. (maj 2008). "Temperature management in acute neurologic disorders". Neurologic Clinics. 26 (2): 585–603, xi. doi:10.1016/j.ncl.2008.02.005. PMID 18514828. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Laupland, Kevin B. (korrik 2009). "Fever in the critically ill medical patient". Critical Care Medicine. 37 (7 Suppl): S273–8. doi:10.1097/CCM.0b013e3181aa6117. PMID 19535958. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c Fauci, Anthony; etj. (2008). Harrison's Principles of Internal Medicine (bot. 17th). McGraw-Hill Professional. fq. 117–121. ISBN 978-0-07-146633-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Tintinalli, Judith (2004). Emergency Medicine: A Comprehensive Study Guide, Sixth edition. McGraw-Hill Professional. fq. 1187. ISBN 0-07-138875-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)