Jump to content

Hispaniola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ishulli Hispaniola

Hispaniola është një ishull në Karaibe. Hispaniola rrjedh nga fjala spanjishte:La Española. Hispaniola përfshin dy shtete, Haitin dhe Republikën Dominikane. Ka rreth 76,480 km2 dhe dendësi prej 236 per km2, nga numri i banorëve në vitet e fundit ka qenë 18,072,315,[1][2] por pas Tërmetit në Haiti që ndodhi në janar të vitit 2010, numri i banorëve është zvogëluar. Hispaniola është edhe i njohur si ishulli i dytë më i madh në karaibe (Pas Kubës).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "CIA - The World Factbook". Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2016. Marrë më 17 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "CIA - The World Factbook". Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2016. Marrë më 17 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)