Tërmeti në Haiti (2010)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tërmeti në Haiti 2010

Gabim: figura është e pavlefshme ose joekzistente

Shtetet që pasuan tërmetet më shumë
Data 16:53:10, 12 janar 2010 (−05:00) (2010-01-12T16:53:10−05:00)
21:53:10, 12 janar 2010 (UTC) (2010-01-12T21:53:10Z)
Madhësia 7.0 Mw
Thellësia 13 km (8.1 miles)
Vendndodhja e epiqendrës 18°27′25″N 72°31′59″W / 18.457°N 72.533°W / 18.457; -72.533
Shteti apo rajoni i prekur  Haiti
Intensiteti Max. MM X
Të mbytur 230,000 të vdekur të konfirmuar[1]

12 janar, 2010, ditë e martë ora 21:53 në Haiti[2], ndodhi një ndër tërmetet më të mëdha në Amerikën qendrore. Qytetet më të shkatërruara dhe më të prekura nga tërmeti ishin Léogâne[3], Port-au-Prince (kryeqyteti i Haitit), kjo bëri që në Haiti 1/4 e popullatës të vdisnin dhe një pjesë tjetër e tyre të humbur. Rreth 200.000 persona janë gjendur të vdekur dhe mijëra tjerë nuk jane gjetur akoma. Banorët e Haitit jugorë, sidomos të rrethinës së kryeqyteti, kanë humbur vendet e tyre.

Shkatërrimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qeveria e Haitit, ka bërë publike se rreth 215.000 deri 230.000[4] njerëz janë të vdekur kurs një shumë më e madhe prej kësaj rreth 300.000 janë të humbur kurse dhe 1.000.000 pa strehim.[5] Gjithashtu nga lajmet janë të publikuar rreth 30.000 ndërtesa të mëdha janë shembur nga tërmeti kurse dhe shumë tjera.[6]

Prapafusha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ishulli Hispaniola (Haiti dhe Republika Dominikane), do jetë një ndër shkatërrimet më të mëdha në historinë e tërmeteve, duke përmendur banorët, ndërtesat etj.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Haiti raises earthquake death toll to 230,000 - Body of U.S. airman found at site of collapsed hotel in capital Arkivuar 15 prill 2012 tek Wayback Machine, MSNBC, 2010-02-09, retrieved 2010-02-12
  2. ^ http://www.forbes.com/feeds/ap/2010/01/24/general-cb-haiti-earthquake_7298344.html?boxes=financechannelAP[lidhje e vdekur]
  3. ^ "Red Cross: 3M Haitians Affected by Quake - CBS News". Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2010. Marrë më 16 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2010. Marrë më 13 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  5. ^ Error - washingtonpost.com[lidhje e vdekur]
  6. ^ http://www.nytimes.com/aponline/2010/01/13/world/AP-EU-Haiti-Earthquake-Archbishop.html?_r=1