Tërmeti në Haiti (2010)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tërmeti në Haiti 2010
Saint-MarcLéogânePetit-GoâveJacmelPort-au-PrinceHaiti earthquake map.png
Shtetet që pasuan tërmetet më shumë
Data 16:53:10, 12 Janar 2010 (−05:00) (2010-01-12T16:53:10−05:00)
21:53:10, 12 Janar 2010 (UTC) (2010-01-12T21:53:10Z)
Madhësia 7.0 Mw
Thellësia 13 km (8.1 mile)
Vendndodhja e epiqendrës 18°27′25″V 72°31′59″P / 18.457°V 72.533°P / 18.457; -72.533
Shteti apo rajoni i prekur Flag of Haiti.svg Haiti
Intensiteti Max. MM X
Të mbytur 230,000 të vdekur të konfirmuar[1]
2010 hispaniola shake map.jpg
Haiti earthquake damage overhead.jpg

12 janar, 2010, ditë e martë ora 21:53 në Haiti[2], ndodhi një ndër tërmetet më të mëdha në Amerikën qendrore. Qytetet më të shkatërruara dhe më të prekura nga tërmeti ishin Léogâne[3], Port-au-Prince (kryeqyteti i Haitit), kjo bëri që në Haiti 1/4 e popullatës të vdisnin dhe një pjesë tjetër e tyre të humbur. Rreth 200.000 persona janë gjendur të vdekur dhe mijëra tjerë nuk jane gjetur akoma. Banorët e Haitit jugorë, sidomos të rrethinës së kryeqyteti, kanë humbur vendet e tyre.

Shkatërrimet[redakto | përpunoni burim]

Qeveria e Haitit, ka bërë publike se rreth 215.000 deri 230.000[4] njerëz janë të vdekur kurs një shumë më e madhe prej kësaj rreth 300.000 janë të humbur kurse dhe 1.000.000 pa strehim.[5] Gjithashtu nga lajmet janë të publikuar rreth 30.000 ndërtesa të mëdha janë shembur nga tërmeti kurse dhe shumë tjera.[6]

Prapafusha[redakto | përpunoni burim]

Ishulli Hispaniola (Haiti dhe Republika Dominikane), do jetë një ndër shkatërrimet më të mëdha në historinë e tërmeteve, duke përmendur banorët, ndërtesat etj.

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Referimet[redakto | përpunoni burim]