Hokej mbi dysheme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një ndeshje hokej mes Clasic dhe Seinäjoen Peliveljet në Tampere, Finlandë

Hokej mbi dysheme është një lloj hokeji në dysheme me pesë lojtarë dhe një portier në secilin ekip. Burrat dhe gratë luajnë brenda shtëpisë me shkopinj të gjatë 96–115.5 cm dhe një top plastik me vrima me perimetër prej 70–72 mm. Ndeshjet luhen në tre periudha njëzet-minutëshe. Hokeji mbi dysheme u përfshi në Lojërat Botërore për herë të parë më 2017 në Vrocuav, Poloni. Suedia ishte fituesjs e parë e Lojërave Botërore të medaljes së artë.

Loja u themelua në Suedi në fund të viteve 1960.[1] Rregullat u vendosë kur klubi i parë suedez Sala IBK u themelua.[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në forma të ndryshme loja është luajtur që nga fillimi i shekullit 20 në Kanada si një sport rekreativ, veçanërisht në gjimnazet e shkollave të mesme, si një variant i gjallë i hokejve, ku shkopinjtë morën formën e tyre nga lojërat bandi. Në mënyrë të ngjashme, gjatë viteve 1950 dhe 1960 shumë sisteme të shkollave publike brenda Miçiganit përfshinë futbollin e dyshemesë në klasat e tyre të shkollës fillore dhe të mesme. Më vonë, amerikanët pretenduan se e kishin shpikur atë dhe mbajtën turne ndërshtetëror në vitet 1960.[3] Loja ishte e organizuar zyrtarisht si një sport ndërkombëtar dhe më i organizuar në fund të viteve 1970 në Göteborg, Suedi.[4][5][6] Sporti filloi si diçka që luhej për argëtim në shkolla. Pas një dekade apo më shumë, lojërat e dyshemesë filluan të shfaqen në vendet nordike ku kalimi i ish kopshtit të shkollës po bëhej një sport i zhvilluar. Rregullat formale u zhvilluan së shpejti dhe klubet filluan të formohen. Pas ca kohësh, disa vende zhvilluan shoqata kombëtare dhe IFF u themelua në vitin 1986.

Pas themelimit të IFF, sporti u luajt më shumë në vendet nordike, Japoni dhe disa pjesë të Evropës. Deri në vitin 1990, hokej i dyshemesë u njoh në 7 vende, dhe në kohën e Kampionatit të parë Evropian më 1994, numëri ishte rritur në 14. Shtetet e Bashkuara ishin të parët që njohën sportin jashtë Evropës dhe Azisë.[7]

Kampionati i parë i sportit u luajt 10 vjet pas themelimit të IFF në Stokholm, Suedi. Përveç kësaj, u formuan dy ligat më të mëdha në botë të futbollit, Salibandyliiga e Finlandës dhe Svenska Superligan i Suedisë, përkatësisht në 1986 dhe 1995.

Rregullat e lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Secila skuadër mund të futë gjashtë lojtarë në një moment në fushë, një lojtar të jetë një portier. Por trajneri mund ta heq portierin për një kohë të shkurtër dhe ta transferojë atë me një lojtar të fushës. Kjo mund të sjellë avantazhe për anën sulmuese të ekipit, dhe disavantazhet kur bëhet fjalë për mbrojtjen e tyre. Ekipi gjithashtu lejohet të ndryshojë lojtarët në çdo kohë në lojë; zakonisht, ata ndryshojnë të gjithë ekipin. Zëvendësimi individual ndodh ndonjëherë, por zakonisht ndodh kur një lojtar është i rraskapitur ose dëmtohet.

Loja luhet në tre periudha që zgjasin 20 minuta secila (15 minuta për rinj). Koha ndalohet në rastin e penalltive, golave, largimeve të kohës dhe çdo situate ku topi nuk konsiderohet të jetë në lojë. Sinjali i ndërprerjes duhet të jetë një tingull i trefishtë. Një ndërhyrje prej 10 minutash (ose maksimumi 15 minuta në disa gara) zhvillohet midis secilës periudhë, ku skuadrat ndryshojnë përfundojnë dhe zonat e zëvendësimit. Secilit ekip i lejohet një kohëzgjatje prej 30 sekondash (i cili shpesh përdoret me vonesë në ndeshje). Ekzistojnë dy gjyqtarë për të mbikëqyrur lojën, secili me një autoritet të barabartë. Nëse një lojë përfundon në barazim, ekipet luajnë dhjetë minuta shtesë, dhe skuadra që shënon e para fiton. Nëse loja është tërhequr pas kohës shtesë, një gjuajtje penallti e ngjashme me hokej mbi akull vendos fituesin.

Pajisjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

shkopi dhe topi me vrima

Pajisjet tipike për një lojtar në dysheme përbëhen nga një shkop, një palë pantallona të shkurtra, një këmishë, çorape dhe këpucë sportive të brendshme. Lojtarët mund të veshin mbrojtës të këmbëve dhe syve. Syzet mbrojtëse janë, në disa vende, të detyrueshme për lojtarët e rinj. Shkopi është më i shkurtër krahasuar me atë të hokejit mbi akull. Madhësia maksimale e një shkopi është 114 cm. Furça e shkopit mund të jetë ose "e djathtë" ose "e majtë", gjë që tregon se cila mënyrë shkopi mendohet të mbahet nga këndvështrimi i lojtarëve. Një lojtar i cili përdorë dorën e djathtë shpesh do të përdorë një teh "të majtë" pasi që ai / ajo do të mbajë shkopin në të majtë dhe anasjelltas për njerëzit me dorën e majtë.[8]

Topi peshon 23 gramë dhe diametri i saj është 72 mm. Ka 26 vrima në të, secila prej të cilave është 10 mm në diametër. Shumë prej këtyre topave tani janë bërë me teknologji aerodinamike, ku topi ka mbi një mijë zbukurime të vogla në të që zvogëlojnë rezistencën e ajrit. Ka pasur disa herë kur është regjistruar një top që ka udhëtuar me një shpejtësi prej afro 200 km / orë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Floorball | IWGA". www.theworldgames.org (në anglisht). Marrë më 2018-04-22.
  2. ^ "Innebandyns födelse - Innebandy.se". Innebandy.se (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2018. Marrë më 7 shtator 2016.
  3. ^ "DEVELOPMENT OF FLOORBALL : Floorball Coach – everything about floorball training". Floorballcoach.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2019. Marrë më 7 shtator 2016.
  4. ^ "The History of Floorball". floorballnation.com.au (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2013. Marrë më 7 shtator 2016.
  5. ^ Malm, William; Olsson, Rebecca (1998). "Floorball - The Future Sport". www.freeway.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2013. Marrë më 31 dhjetor 2019.
  6. ^ "The True History of Floorball". www.floorballcentral.org (në anglisht). 16 janar 2010. Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2016. Marrë më 7 shtator 2016.
  7. ^ "IFF TODAY AND HISTORY IN SHORT". Floorball.org (në anglisht). Marrë më 7 shtator 2016.
  8. ^ [1]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]