Hoonah, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hoonah, Alaska
Anglisht : Hoonah
qytet
noform
The inner harbor of Hoonah
Vendndodhja
Hoonah, Alaska is located in SHBA Alaska
Hoonah, Alaska
Hoonah, Alaska

Koordinatat: 58°6′34″V 135°26′11″P / 58.10944°V 135.43639°P / 58.10944; -135.43639

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Hoonah-Angoon
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 22.5 km2
 •  tokësore 17.1 km2
 •  ujore 5.4 km2
Lartësia 16 m (m.n.d.)
Popullsia 860 banorë (2000)
Dendësia 50.3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi June 8, 1946[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99829
Prefiksi 907
Koordinatat 58° 6′ 34″ Veri

135° 26′ 11″ Perëndim

Hoonah, Alaska (Hoonah) është një qytet në qarkun Hoonah-Angoonshtetit federal Alaska, SHBA. Në Hoonah, Alaska jetojnë 860 banorë (2000), dhe dendësia e popullisë është 50.3 banor/km2 (130.2 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 22.5 km2 (8.7 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 16 m (52 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 1996 Alaska Municipal Officials Directory. Juneau: Alaska Municipal League/Alaska Department of Community and Regional Affairs. janar 1996. fq. 66. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Hoonah, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale