Houston, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Houston, Alaska
Anglisht : Houston
qytet
Vendndodhja
Houston, Alaska is located in SHBA Alaska
Houston, Alaska
Houston, Alaska

Koordinatat: 61°36′30″V 149°46′25″P / 61.60833°V 149.77361°P / 61.60833; -149.77361

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Matanuska-Susitna
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 61 km2
 •  tokësore 58 km2
 •  ujore 3 km2
Lartësia 76 m (m.n.d.)
Popullsia 1912 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi June 6, 1966[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99694
Prefiksi 907
Koordinatat 61° 36′ 30″ Veri

149° 46′ 25″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.houstonak.com

Houston, Alaska (Houston) është një qytet në qarkun Matanuska-Susitnashtetit federal Alaska, SHBA. Në Houston, Alaska jetojnë 1912 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej 61 km2 (23.5 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 76 m (249 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 1996 Alaska Municipal Officials Directory. Juneau: Alaska Municipal League/Alaska Department of Community and Regional Affairs. janar 1996. f. 68.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Houston, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale