Hovgården

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hovgården
Emri amëtar
suedisht: Hovgården
VendndodhjaKomuna Ekerö, Suedi
Koordinatat59°21′41.33″N 17°31′54.24″E / 59.3614806°N 17.5317333°E / 59.3614806; 17.5317333
NdërtuarShekulli VIII
Emri zyrtar: Birka dhe Hovgården
LlojiKulturor
Kriteretiii, iv
Përcaktuar1993 (sesioni i 17-të)
Nr. i referencës555
Shteti Suedia
RajoniEvropa dhe Amerika Veriore

Hovgården është një vend arkeologjik në ishullin e Liqenit MälarenAdelsöKomunën EkeröSuedinë qendrore-lindore. Gjatë epokës së Vikingëve, qendra e rrjedhjes së luginës Mälaren ishte vendbanimi Birka, i themeluar në mes të shekullit të VIII dhe i braktisur në fund të shekullit të X-të dhe i vendosur në ishullin Björkö vetëm në jug të Adelsö. Hovgården besohet të ketë qenë vendi nga ku mbretërit dhe kryetarët e sunduan zonën. Hovgården, së bashku me Birka u bën Vende të Trashëgimisë BotëroreUNESCO-s në vitin 1993.[1]

Hovgården ndodhet në një vend të rrafshët në veri-perëndim të kishës romake Adelsö, e karakterizuar nga një luginë e ngushtë e cila shtrihet në veri të pyjeve të ngarkuara me morena. Këto toka livadhe historike u kultivuan në shekullin e 19-të dhe vështirë se janë ndryshuar që nga ajo kohë, pasi disa ferma të mirëmbajtura të shekullit të 18-të janë dëshmi për këtë.[2]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gryka e gurit Hacon, rreth vitit 1070.

Rrënojat arkeologjike më të vjetra në Adelsö, të gjetura në veri të Hovgården, janë gropa dhe fusha varrezash nga Epoka e Bronzit (1800-500 pes). Me sa duket kjo kulturë mbijetoi në Epokën e Hekurit (500-800 të es) pasi varret nga pjesa e hershme e kësaj periudhe janë gjetur në disa vende të zonës. Në Hovgården janë gjetur rreth 124 varre; (1-400 të es) dhe më i riu që nga fillimi i Mesjetës (1050-1520), duke treguar se zona ka qenë e banuar në mënyrë të pandërprerë gjatë gjithë kësaj periudhe.[2]

Mbetje të Alsnö hus.

Pikërisht në veri të kishës së famullisë janë pesë varre të mëdha nga të cilat tre quhen Kungshögar. Në suedisht, Kung do të thotë Mbret dhe högar, nga fjala e norvegjishtes së vjetër haugr, do të thotë gropë varrimi. Hovgården me sa duket ishte vendndodhja për një patundshmëri mbretërore Kungsgård që në fillim të Epokës së Vikingëve(rr. 800-1050 të es). Një gërmim i një prej këtyre varreve mbretëror në vitin 1917 zbuloi eshtrat e një burri të pasur që jetonte rreth vitit 900 të es. Ai u dogj duke u shtrirë në një varkë, të veshur me veshje të shtrenjta, por pa armë, të shoqëruar nga kuaj, lopë dhe qen.[2]

Birka, qyteti më i vjetër në Suedi, ishte një shtyllë tregtare ndërkombëtare. Është supozuar se vendbanimi mbretëror në Hovgården u krijua si mjeti i mbretit për të kontrolluar Birkën. Sidoqoftë, ndërsa Birka u braktis në mes të shekullit të X-të, pasuria mbretërore me sa duket nuk ishte ashtu si guri Hacon U11 nga rreth vitit 1070 pretendon, i cili është gdhendur për mbretin u ngrit pranë varreve mbretërore.[2] Ishte pjesë e Uppsala öd, një rrjet i pronave mbretërore që mbështesin Mbretërit e Suedisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Bratt, Peter (1988). Mälaröarna - kulturhistoriska miljöer (në suedisht). Stiftelsen Stockholms Läns Museum. fq. 86–88. ISBN 9187006065.
  • "Birka and Hovgården". Bordi i Trashëgimisë Kombëtare Suedeze (Rikantikvarieämbetet, RAÄ). Arkivuar nga origjinali më 2007-10-24. Marrë më 2008-03-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bordi Kombëtar i Trashëgimisë
  2. ^ a b c d Bratt

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Hovgården – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale