Jump to content

Huo Yuanjia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Huo Yuanjia themeluesi i Sportit Wushu

Huo Yuanjia lindi më 18 janar të vitit 1868Tianjin një qytet në Kinën lindore, ishte një luftetar dhe mësues i Kung Fu-së.

Huo Yuanjia ishte me origjinë nga Krahina e Mançurisë, babai i tij ishte artisti Huo Endi. Huo Yuanjia si luftar morri pjesë në shumë turne ku fitoi shumë çmime dhe hapi shkollen e tij private të cilën e quajti Wushu. Tani Wushu është nje sport shumë i përhapur në Kinë. Më vonë sporti Wushu u shëndërrua në Federatë e cila ka seli në 50 shtete të botës.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkollimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sistemimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hapja e Shkollave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhe Krijimi i Fedrates Wushu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hou Yuanjia vdiq 9 gusht të vitit 1910 gjat një turneu nderkombtarë ne Shangai me saktesit ai u vra me anë të një helmi vdekjepurës që supozohet që helmi nga i cili u helmua ishte Arsenik. Huo Yuanjia vdiq në moshën 42 vjeqare.

Filmat qe u bënë për nder të Huo Yuanjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]