Hurgada

Coordinates: 27°15′28″N 33°48′42″E / 27.25778°N 33.81167°E / 27.25778; 33.81167
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hurgada
الغردقة
Abu Tig Marina, El Gouna
Abu Tig Marina, El Gouna
Lua error te Moduli:Location_map/multi te rreshti 75: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Egypt" does not exist.
Koordinatat: 27°15′28″N 33°48′42″E / 27.25778°N 33.81167°E / 27.25778; 33.81167
VendiFlamuri Egjipt
GovernoratiDet i Kuq
Themeluar1905
Lartësia mbidetare
14 m (46 ft)
Popullsia
 • Gjithsej261.714
Zona kohoreUTC+2 (EET)
Prefiksi(+20) 65

Hurgada (arabisht: الغردقة, al-Ghardaqah) është një vendpushim turistike në Detin e KuqEgjipt.

Pasqyra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hurghada Marina më 2009.

Hurgada u themelua në fillim të shekullit të 20-të. Për shumë dekada ai ishte një fshat i vogël peshkimi, por është rritur në një vendpushim të madh të Detit të Kuq si rezultat i investimeve egjiptiane dhe të huaja që filluan në vitet 1980. Vendpushimet dhe hotelet e pushimeve ofrojnë lehtësira për windsurfing, kitesurfing, yachting, scuba diving dhe snorkeling. Qyteti është i njohur për sportet ujore, jetën e natës dhe motin e ngrohtë. Temperaturat e ditës janë rreth 30 °C shumicën e vitit, dhe gjatë korrikut dhe gushtit temperaturat mund të arrijnë mbi 40 °C. Hurgada është një destinacion popullor pushimesh për evropianët, veçanërisht gjatë dimrit, dhe disa kalojnë Krishtlindjet dhe Vitin e Ri atje. Numri i turistëve nga Rusia ra ndjeshëm pas rrëzimit të avionit Metrojet Flight 9268 në nëntor 2015.

Hurgada shtrihet për rreth 36 kilometra përgjatë bregut, por nuk arrin shumë në shkretëtirën përreth. Vendpushimi është një destinacion për turistët egjiptianë nga Kajro, Delta dhe Egjipti i Sipërm, si dhe turistët e paketave të pushimeve nga Evropa. Hurghada ka një popullsi prej 248,000 dhe ndahet në:

  • El Ahia dhe El Helal – pjesa veriore
  • El Dahar (qendra e qytetit) – qyteti i vjetër
  • Sakala – qendra e qytetit
  • El Kawsar – pjesa moderne
  • El Mamsha (rruga e fshatit) – një rrugë e këmbësorëve me një gjatësi mbi 4 km.

Shumë nga hotelet, restorantet dhe dyqanet më të reja të Hurgadës ndodhen përgjatë El Mamsha. Shumica e vendpushimeve më të reja dhe më të mëdha të hoteleve janë të vendosura në zonën midis Mamsha dhe Sahl Hasheesh në El Mamsha. Përtej Sahl Hasheeshit janë hotelet e Gjirit Makadi. Dahar është pjesa më e vjetër e qytetit ku ndodhet pazari tradicional i qytetit, posta dhe stacionet e autobusëve në distanca të gjata (Go Bus dhe Upper Egypt Bus). Zona më e ngarkuar është Sakala, "qendra e qytetit" në rrugën Sheraton, ku ka hotele, dyqane dhe restorante.[1]

Qyteti shërbehet nga Aeroporti Ndërkombëtar i Hurgadës me trafik të planifikuar pasagjerësh që lidhet me Kajron dhe drejtpërdrejt me disa qytete në Evropë. Një terminal i ri u hap në vitin 2015 për të akomoduar trafikun në rritje.

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Industria kryesore e Hurgadës është turizmi i huaj dhe vendas, për shkak të peizazhit të saj, klimës së nxehtë dhe të thatë gjatë gjithë vitit dhe plazheve të gjata. Ujërat e saj janë të kthjellëta dhe të qeta për pjesën më të madhe të vitit dhe janë bërë të njohura për sportet ujore, veçanërisht scuba diving dhe snorkeling.

Ka vende zhytjeje rreth ishullit Abu Ramada, Fanadir, Giftun Kebir, dhe Giftun Soraya. Turistët vizitojnë gjithashtu anije të mbytura si El Mina ose Rosalie Moller. Plazhi në Hurgada është i zënë dhe publik, dhe përtej qytetit, rruga bregdetare kalon nëpër fshatra pushimi të vendosura në shkretëtirë.[2][3][4][5]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hurgada ka një klimë subtropikale-shkretëtirë (klasifikimi i klimës Köppen: BWh), me dimër të butë-të ngrohtë dhe verë të nxehtë deri shumë të nxehtë. Temperaturat në periudhën dhjetor-janar-shkurt janë të ngrohta, por në mbrëmje temperatura mund të bjerë nga mesatarja 20 gradë Celsius më 10 nëntor, marsi dhe prilli janë të ngrohtë. Maji dhe tetori janë të nxehtë dhe periudha nga qershori deri në shtator është shumë e nxehtë. Temperatura mesatare vjetore e detit është 24 °C, duke ndrysuar nga 21 °C në shkurt dhe mars deri në 28 °C në gusht.

Temperatura më e lartë e regjistruar ndodhi më 12 qershor 2013 e cila ishte 46 °C, ndërsa temperatura më e ulët rekord u regjistrua më 2 shkurt 1993 e cila ishte 0 °C.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The main areas in Hurghada". Lifebeyondex (në anglisht). 7 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2021. Marrë më 28 shtator 2021.
  2. ^ "Dive sites Hurghada" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2021-01-21. Marrë më 2012-08-31.
  3. ^ The Rough Guide to Egypt Daniel Jacobs, Dan Richardson, Shafik Meghji - 2010 - Page 576 1848365012 "From Ed-Dahar, two main roads run 2–4km south to Sigala, which contains the modern port of Hurghada and a mass of restaurants and hotels, squeezed in wherever the terrain allows. Beyond Sigala is nothing but desert and an endless array of coastal holiday villages..."
  4. ^ Lonely Planet Middle East - Anthony Ham - 2009 Page 185 1742203590 "Activities There's little to do in Hurghada itself other than sit on a beach and dream of more secluded places. The public beach in Sigala is less than appealing, though many resorts offer preferable sun-and-sand options"
  5. ^ "Scuba diving in Hurghada" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2018-07-14. Marrë më 2017-11-02.