Ictonychinae

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ictonychinae
Grisoni i madh (Galictis vittata)
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Ictonychinae
Genera
Sinonimet
  • Galictinae Reig, 1956
  • Grisoninae Pocock, 1921
  • Zorillinae Gill, 1872

Ictonychinae është një nënfamilje e familjes gjitare Mustelidae që gjendet kryesisht në Neotropik (3 specie) dhe Afrikë (3 specie), me një anëtar në Euroazi . Ai përfshin grisonët , nuselalat patagoniane , qelbësat me shirita , nuselalat me shirita afrikane dhe qelbësat e mermert , përkatësisht.[2][3] Këto gjini u përfshinë më parë brenda një përkufizimi parafilletik të nënfamiljes Mustelinae .[4]

Shumica e anëtarëve kanë një shirit maskë ose më të errët në të gjithë fytyrën; përfaqësuesit afrikanë të grupit janë me vija. Një mekanizëm mbrojtës i zakonshëm për grupin është përdorimi i një llak kimik të ngjashëm me (por jo domosdoshmërisht të fortë) si ai i morfetave .

Speciet e gjallla[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nënfamilja Ictonychinae[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fotoja Gjinia Speciet e gjalla
Galictis Bell, 1826
Ictonyx Kaup, 1835
Lyncodon Gervais, 1845
Poecilogale Thomas, 1883
Vormela Blasius, 1884

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pocock, R.I. (1921). "On the External Characters and Classification of the Mustelidae". Proceedings of the Zoological Society of London. 91 (4): 803–837. doi:10.1111/j.1096-3642.1921.tb03292.x. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Nascimento, F. O. do (2014). "On the correct name for some subfamilies of Mustelidae (Mammalia, Carnivora)". Papéis Avulsos de Zoologia (São Paulo). 54 (21): 307–313. doi:10.1590/0031-1049.2014.54.21. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Law, C. J.; Slater, G. J.; Mehta, R. S. (2018-01-01). "Lineage Diversity and Size Disparity in Musteloidea: Testing Patterns of Adaptive Radiation Using Molecular and Fossil-Based Methods". Systematic Biology. 67 (1): 127–144. doi:10.1093/sysbio/syx047. PMID 28472434. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Koepfli KP, Deere KA, Slater GJ, etj. (2008). "Multigene phylogeny of the Mustelidae: Resolving relationships, tempo and biogeographic history of a mammalian adaptive radiation". BMC Biol. 6: 4–5. doi:10.1186/1741-7007-6-10. PMC 2276185. PMID 18275614. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)