Morfeta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mefitidae
Vargu kohor: Mioceni i mesëm deri tani
Llojet e morfetave
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Morfeta
Gjinit

Conepatus
Mydaus
Mephitis (type)
Spilogale
Brachyprotoma
Palaeomephitis
Promephitis }}

Mefitidae (ose sic nihen ndryshe qelbsat) është një familje gjitarësh që përbëhet nga morfetat dhe vjedullat me er . Ata janë shënuar për zhvillimin e madh të gjëndrave të tyre anale , të cilat i përdorin për të penguar grabitqarët.

Ekzistojnë dymbëdhjetë lloje të largëta të mefitidëve në katër gjini : Conepatus ( morfetat hundëderr , katër specie); Mefiti ( morfeta me kapuç dhe me shirita , dy specie); Mydaus ( vjedulla me erë, dy specie); dhe Spilogale ( morfetat me njolla , katër specie). Të dy vjedullat me erë në gjininë Mydaus banojnë në Indonezi dhe Filipine ; anëtarët e tjerë të familjes banojnë në Amerikë, duke filluar nga Kanadaja deri në Amerikën Qendrore të Jugut. Të gjitha mefitidët e tjera janë zhdukur, të njohura përmes fosileve, përfshirë ato nga Eurazia . [1]

Morfetat klasifikoheshin më parë si një nënfamilje e Mustelidae (familja e nuselalave ); megjithatë, provat e fundit gjenetike kanë bërë që morfetat të trajtohen si një familje më vete.[2] Në mënyrë të ngjashme, vjedullat me erë ishin klasifikuar me vjedullat, por provat gjenetike tregojnë se ata ndajnë një paraardhës të zakonshëm më të fundit me morfetat, kështu që ata tani janë përfshirë në familjen Mefitidae. Sipas rendit alfabetik, speciet e gjalla të Mefitidae janë:[3][4] In alphabetical order, the living species of Mephitidae are:[5]

Gjinit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Imazhi Gjinia Speciet e gjalla
Conepatus Gray, 1837
Mephitis É. Geoffroy Saint-Hilaire and Cuvier, 1795
Mydaus Cuvier, 1821
Spilogale Gray, 1865

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Xiaoming Wang; Zhanxiang Qiu (2004). "Late Miocene Promephitis (Carnivora, Mephitidae) from China". Journal of Vertebrate Paleontology. 24: 721–731. doi:10.1671/0272-4634(2004)024[0721:LMPCMF]2.0.CO;2. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Wild Skunk Information". Dragoo Institute for the Betterment of Skunks and Skunk Reputations. 7 mars 2013. Marrë më 12 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ K. P. Koepfli; K. A. Deere; G. J. Slater; etj. (2008). "Multigene phylogeny of the Mustelidae: Resolving relationships, tempo and biogeographic history of a mammalian adaptive radiation". BMC Biol. 6: 4–5. doi:10.1186/1741-7007-6-10. PMC 2276185. PMID 18275614. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
  4. ^ Mammal Species of the World – Browse: Mephitidae Arkivuar 2012-10-24 tek Wayback Machine. Bucknell.edu. Retrieved on April 5, 2012.
  5. ^ Wilson, D.E.; Reeder, D.M., red. (2005). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)