Vjedulla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Vjedulla
Badger-badger.jpg
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Kafsha
Filumi: Jovertebrorë
Klasa: Gjitarë
Rendi: Carnivora
Familja: Mishngrenes
Gjinia: Meles
Speciet: M. meles

Vjedulla (latinisht: Meles meles), e njohur edhe si baldosa, është kafshë gjitare mishngrënëse, me trup të vogël e me turi të zgjatur, me qime të gjata, të ashpra, të murrme në bark e me të çelura në kurriz.

Gjatësia[redakto | redakto tekstin burimor]

67-87 cm, pesha: 8-17 kg.

Përshkrimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjitar me këmbë të shkurtra dhe me peshë të madhe. Ka gëzof ngjyrë gri dhe vija karakteristike të zeza dhe të bardha mbi fytyrë. Vjedulla vështirë se mund të ngatërrohet me specie të tjera.

Statusi[redakto | redakto tekstin burimor]

Jo e rrezikuar, por në disa zona trajtohet si kafshë gjahu.

Përhapja dhe habitati[redakto | redakto tekstin burimor]

Takohet në pjesën më të madhe të Europës. Në rajon është e përhapur në të gjithë territorin. Takohet më shpesh në zonat pyjore, kullota, pemishte dhe toka të mbjella me kultura bujqësore si drithëra, perime, etj.

Ushqimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Vjedulla është kafshë që parapëlqen foragjeret, por ha gjithshka, përfshirë frutat, arrat, zhardhokët, kërcejtë, bohçet, dhe drithërat.

Sjellja[redakto | redakto tekstin burimor]

Lëviz zakonisht gjatë natës dhe muzgjeve, por ka raste edhe gjatë ditës. Pushon dhe mbarështon të vegjlit në shtrofullat që i bën nën-tokë.

Riprodhimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Shumohet një herë në vit, në dimrin e vonë ose fillimin e pranverës. Femra bën 1-5 këlyshë të verbër dhe të pambrojtur të cilët maturohen pas 1-2 vitesh.

Zëri[redakto | redakto tekstin burimor]

Hungërima, rënkime, dhe gërhima të forta.