Meles

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Meles
Vargu kohor: Early Pleistocene to present
Meles meles, M. leucurus, dhe M. anakuma.
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Meles
Speciet
 • Meles hollitzeri
 • Meles thorali[1]
Gama e gjinis

Meles është një gjini e vjedullave që përmbajnë tri lloje të gjalla,vjedulla japoneze ( Meles anakuma ),vjedulla aziatike ( Meles leucurus ), dhe vjedulla evropiane ( Meles meles ).[2] Në një kategorizim më të vjetër, ata u panë si një specie e vetme me tre nënspecie ( Meles meles anakuma , Meles meles leucurus dhe Meles meles meles ). Ekzistojnë gjithashtu disa anëtarë të zhdukur të gjinisë. Ata janë anëtarë të nënfamiljes Melinae të familjes së kunadheve, Mustelidae.[3][4][5]

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjinia Meles u krijua nga zoologu francez Mathurin Jacques Brisson në vitin 1762 pasi Carl Linnaeus kishte përshkruar vjedulla europiane Meles meles në 1758. Kjo kafshë kishte një gamë shumë të gjerë mbi pjesën më të madhe të Evropës dhe Azisë dhe ka pasur shumë diskutime nëse është një specie e vetme ose tre specie të dallueshme. Ekzistojnë dallime gjeografike midis individëve nga pjesë të ndryshme të diapazonit në strukturën e kafkës, morfologjinë e dhëmbëve të parë premolarë dhe shenjat e fytyrës. Disa autoritete mbrojtën vendosjen e vendosjes së vjedullave evropiane dhe aziatikë në specie të veçantë, Meles meles dhe Meles leptorhynchus (Milne-Edvard, 1867), kufiri midis të dyve është lumi Volga . Të tjerët konsideruan se ishin tre nën-specie, M. m. meles , gjetur në perëndim të Vollgës, M. m. arenarius-leptorhynchus , e gjetur midis Volgës dhe Transbaikalia , dhe M. m. amurensis-anakuma nga rajoni i Amur dhe Primorskii .[6]

Studimet gjenetike të ADN-s mitokondriale tregojnë ndarjen e dy varianteve në secilën anë të Vollgës, por renditja e saktë e tyre taksonomike mbetet e papërcaktuar. Një studim i mëtejshëm i dhëmbëve të faqeve nga individë në të gjithë gamën e mbështet këtë ndarje dhe siguron konfirmimin që M. meles dhe M. anakuma janë me të vërtetë specie të ndara.[6]

Speciet e gjalla[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Llojet Pëshkrimi Gama
Vjedulla evropiane Meles meles

Kafshë të ndërtuara fuqishëm me koka të vogla; qafë të trasha, të shkurtër; trup të stukuar, në formë pykë; këmbët e shkurtra dhe bishti në formë kubi. Këmbët e tyre janë digjitale dhe të shkurtra, me pesë gishtërinj në secilën këmbë. Gjymtyrët janë të shkurtra dhe masive, me sipërfaqe të zhveshura të ulëta në këmbë. Kthetrat janë të forta dhe të zgjatura dhe kanë një fund të mpirë për gërmime. Ata kanë gërhitës fleksibël dhe sy dhe vesh të vegjël. Gëzofi është e ashpër në anën e pasme dhe anët me qime roje të gjata të rrahura dhe një shtresë e hollë, me flokë të shkurtër. Barku është i veshur me qime të shkurtra të holla. Ngjyra e shpinës dhe anëve është e lehta-argjendtë-gri, me theks të ngjyrosur kashtë në anët. Bishti ka qime të gjata dhe të trashë, dhe në përgjithësi është me të njëjtën ngjyrë si mbrapa. Dy shirita të zinj kalojnë përgjatë kokës, duke filluar nga buza e sipërme dhe duke kaluar lart në të gjithë bazën e veshëve. Pjesët e tjera të fytyrës janë të bardha. Madhësia ndryshon sipas specieve, por zakonisht është midis 60 dhe 90 centimetra (24 dhe 35 in) në gjatësinë e trupit dhe 12 dhe 24 cm (5 dhe 9 in) në gjatësinë e bishtit. Meshkujt e rritur janë përgjithësisht më të rëndë se femrat dhe mund të peshojnë midis 15 dhe 17 kilogramë (33 dhe 37 lb) gjatë vjeshtës, kur rezervat maksimale të yndyrës janë të pranishme .[7] në të gjithë Evropën dhe në pjesë të Azisë në perëndim të lumit Volga. [8]
Vjedulla aziatike Meles leucurus

Më të vogla se vjedula evropiane, por kanë dhëmbë më të mëdhenj të faqeve të sipërme. Ngjyra ndryshon disi mbi gamën e madhe, por shumica e individëve janë me ngjyra më të lehta sesa vjedulla evropiane, megjithëse disa forma mund të jenë shumë më të njëjtën hije. Në përgjithësi, ngjyra e tyre është më kafe-gri. Anët e tyre janë më të këndshme se kurrizi dhe shiritat e errët të fytyrës lakohen lart pas syve dhe kalojnë mbi veshë. Shirita qendrore e zbehtë në gërhitje është përkatësisht më e shkurtër dhe e ngushtë dhe karakteristikat e fytyrës së bardhë janë gjithnjë më shumë të ngjyrosura kafe. Madhësia e tyre ndryshon sipas rajonit në të cilin ata jetojnë me meshkuj të nënspecieve të Siberisë duke qenë rreth 70 centimetra (28 in) të gjatë dhe femrat rreth 65 centimetra (26 in), me meshkujt që peshojnë midis 10 dhe 13 kilogramë (22 dhe 29 lb). Vjedullat kaukazian janë me të njëjtën gjatësi, por meshkujt peshojnë më pak nga 7 deri në 8.3 kilogram (15 deri 18 lb). Vjedulla Amur është midis 60 dhe 70 centimetra (24 dhe 28 in). [9] Azia qendrore dhe veriore në lindje të lumit Volga. [10]
Vjedulla japoneze Meles anakuma

Më të vegjël se dy speciet e tjera, meshkujt janë të gjatë rreth 80 centimetra (31 in) dhe femrat 72 centimetra (28 in). Pesha e tyre është zakonisht midis 4 dhe 8 kilogramë (8,8 dhe 17,6 lb). Ata kanë një gëzofi shumë më të kuqërremtë dhe shenjat e fytyrës janë më pak të dallueshme. [11]

Vjedullat japoneze janë kafshë natë dhe letargjia gjatë muajve më të ftohtë të vitit. Vjedullat japonezë janë më të vetmuar sesa vjedullat evropianë ; ato nuk grumbullohen në klane shoqërore, dhe bashkëshortët nuk formojnë lidhje bono . Gjatë sezonit të çiftëzimit, gama e një vjedulle mashkulli mbivendoset me ato të dy ose tre femrave. Një femër bëhet e pjekur seksualisht në moshën dy vjeç dhe lind një pjellë prej dy ose tre (herë pas here katër) këlyshë në Mars ose Prill. Shpejt pas kësaj, femrat bashkohen përsëri, por implantimi vonohet deri në shkurtin vijues. [11]

Endemike në Japoni por nuk janë të pranishëm në ishullin e madh të Hokaidos . [11]

Fosilet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kafka fosile e Meles thorali

Një specie tjetër është Meles thorali nga Pleistoceni i vonë , i njohur vetëm nga mbetjet fosile, ekzemplarët e të cilave janë gjetur në Saint-Vallier, Drôme , në Francën juglindore dhe Binagady , në Azerbajxhan.[6] Këta kanë dhëmbë të mëdhenj dhe karakteristika të ndërmjetme ndërmjet M. meles dhe M. anakuma . Teorizohet që ata ishin një specie stërgjyshore nga e cila u zhvendosën këto dy specie moderne. Një specie tjetër e zhdukur nga Evropa është Meles hollitzeri nga Pleistoceni i hershëm, mbetjet e së cilës u gjetën në Deutsch-Altenburg , në verilindje të Austrisë, dhe Untermassfeld , në Gjermani juglindore. [6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Madurell-Malapiera, J.; etj. (2011). "The taxonomic status of European Plio-Pleistocene badgers". Journal of Vertebrate Paleontology. 31 (4): 885–894. doi:10.1080/02724634.2011.589484. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Wozencraft, W. C. (2005). "Order Carnivora". përmbledhur nga Wilson, D. E.; Reeder, D. M. (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 611–612. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Koepfli KP, Deere KA, Slater GJ, Begg C, Begg K, Grassman L, Lucherini M, Veron G, Wayne RK (shkurt 2008). "Multigene phylogeny of the Mustelidae: Resolving relationships, tempo and biogeographic history of a mammalian adaptive radiation". BMC Biology. 6: 10. doi:10.1186/1741-7007-6-10. PMC 2276185. PMID 18275614. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
 4. ^ Yu L, Peng D, Liu J, Luan P, Liang L, Lee H, Lee M, Ryder OA, Zhang Y (2011). "On the phylogeny of Mustelidae subfamilies: analysis of seventeen nuclear non-coding loci and mitochondrial complete genomes". BMC Evol Biol. 11 (1): 92. doi:10.1186/1471-2148-11-92. PMC 3088541. PMID 21477367. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
 5. ^ Law, C. J.; Slater, G. J.; Mehta, R. S. (2018-01-01). "Lineage Diversity and Size Disparity in Musteloidea: Testing Patterns of Adaptive Radiation Using Molecular and Fossil-Based Methods". Systematic Biology (në anglisht). 67 (1): 127–144. doi:10.1093/sysbio/syx047. PMID 28472434.
 6. ^ a b c d Baryshnikov, G. F.; Puzachenko, A. Y.; Abramov, A. V. (2003). "New analysis of variability of cheek teeth in Eurasian badgers (Carnivora, Mustelidae, Meles)" (PDF). Russian Journal of Theriology. 1 (2): 133–149. doi:10.15298/rusjtheriol.01.2.07. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Heptner & Sludskii 2002, pp. 1228–1242
 8. ^ Kranz, A.; Tikhonov, A.; Conroy, J.; Cavallini, P.; Herrero, J.; Stubbe, M.; Maran, T.; Fernades, M.; Abramov, A. & Wozencraft, C. (2008). "Meles meles". IUCN Red List of Threatened Species. 2008. Marrë më 17 gusht 2009. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Heptner & Sludskii 2002, pp. 1260–1262
 10. ^ Abramov, A. & Wozencraft, C. (2008). "Meles leucurus". IUCN Red List of Threatened Species. 2008. Marrë më 17 gusht 2009. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b c Kaneko, Y.; Sasaki, H. (2008). "Meles anakuma". IUCN Red List of Threatened Species. 2008. Marrë më 17 gusht 2009. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)