Jump to content

Ilija Lončarević

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ilija Lončarević (lindur 8 tetor 1944 në Çajkovc, pranë Slavonski Brod) është një trajner kroat i futbollit i cili aktualisht është i ngarkuar me NK Osijek. Lončarević ka udhëhequr klubin futbollistik Inker Zapresiqit për titullin e Kupës kroate në vitin 1992, por suksesin e tij më të mëdha të menaxhimit e arriti kur fitoi kampionatin kroat me Dinamo Zagreb, në vitin 1999.

Karriera futbollistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka luajtur në Llokomotivën e Zagrebit : 1963-1964 dhe Prvomajska 1967-1969.

Karriera e trajnerit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1971 : Prvomajska.
 • 1987-1988 dhe 1994-1995 : trajner Zagrebit.
 • 1990-1993 : trajner "Inker" nga Zapreshiq, me të cilin e fitoi kupën 1992.
 • 1994 i 2000 : trajner marsonijes.
 • 1995-1996 : trajner Slaven Belupa nga Koprivnica.
 • 1997 : trajner Orijenta Rijekë.
 • 1999, 2001-2002 dhe 2005 : trajner i Dinamos (1993-2000 Dinama është quajtur Kroacia). Në 1999 fiton kampionatin kroat.
 • 2000 : trajner Çakovc.
 • 2006-2008  : NK Osijek.
 • 2009 -  : SK Tirana

Funkcione tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1979-1987 : instruktor i lidhjes futbollistike të Zagrebit.
 • 2001-2002 : drejtor sportive i Dinamos.
 • 2003-2005 : selektorë i reprezentacionit të Libisë

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]