Slavonski Brod

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Slavonski Brod
Brod, Bród, Brod na Savi
—  Qytet  
stema_figura
Pamje nga Slavonski Brod
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Slavonski Brod-Posavina
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:45°09′36″ Veri 18°00′36″ Lindje 45.16° Veri 18.01° Lindje45°09′36″ Veri 18°00′36″ Lindje 45.16° Veri 18.01° Lindje
Popullsia 52.978 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Slavonski Brod (Kroacia)
Slavonski Brod

Slavonski Brod (në Kroatisht Brod, Bród, Brod na Savi) është një qytet në zhupaninë Slavonski Brod-PosavinaKroaci.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 52978 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 53473 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 58642 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.93%[2].

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ Të dhëna nga www.world-gazetteer.com.

Stampa:Zhupania Slavonski Brod-Posavina