Davor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Davor
—  Qytet  —
Pamje nga Davor

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Slavonski Brod-Posavina
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.12°0′0″V 17.52°0′0″L / 45.12000°V 17.52000°L / 45.12000; 17.52000 (Davor)Koordinatat: 45.12°0′0″V 17.52°0′0″L / 45.12000°V 17.52000°L / 45.12000; 17.52000 (Davor)
Popullsia 2.345 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Davor is located in Kroacia
Davor
Davor

Davor (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Slavonski Brod-PosavinaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 2345 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 2361 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 2513 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.68%[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Davor – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale