Nova Gradishka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nova Gradiška
Újgradiska, Neugradisk, Uj-Gradiska, Gradiška Nova
—  Qytet  —
Pamje nga Nova Gradishka

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Slavonski Brod-Posavina
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.26°0′0″V 17.38°0′0″L / 45.26000°V 17.38000°L / 45.26000; 17.38000 (Nova Gradiška)Koordinatat: 45.26°0′0″V 17.38°0′0″L / 45.26000°V 17.38000°L / 45.26000; 17.38000 (Nova Gradiška)
Popullsia 11.626 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Nova Gradiška is located in Kroacia
Nova Gradiška
Nova Gradiška

Nova Gradiška (në Kroatisht Újgradiska, Neugradisk, Uj-Gradiska, Gradiška Nova) është një qytet në zhupaninë Slavonski Brod-PosavinaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 11626 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 11767 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 13264 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.2%[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 27 tetor 2012. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]