Ilija Plamenac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vojvoda Ilija Plamenac

Ilija Plamenac (1821–1916), ishte vojvodë dhe udhëheqës ushtarak malazez në betejat kundër Perandorisë Osmane. Ka origjinë nga fisi cërrmnicas i Boleviqëve. Ka udhëhequr ushtrinë malazeze në betejat e Kërricës (1862), Fundënës (1876) dhe Malatës (1876), si dhe në betejat për pushtimin e Tivarit (10 janar 1878) dhe Ulqinit (18 januar 1878). Ishte ministër i mbrojtjes i Malit të Zi nga vitit 1879 deri në vitin 1905.[1] Ishte dhe kryebashkiak i Podgoricë.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Srđ. Dubrovnik. 1902. Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2019. Marrë më 21 maj 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Od Plamenca do Mugoše: Gradonačelnici Podgorice od 1879. do danas, 2007.