Ilir Azemi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ilir Azemi
Të dhëna personale
Datëlindja 21 Shkurt 1992
Vendlindja Prishtina, Kosovë
Gjatësia 1.91 m
Të dhëna mbi klubin
Klubi i tanishëm Wacker Nordhausen
Kombëtarja
Vitet Shteti Ndeshje (Gola)
2014 Kosova 1(0)


Ilir Azemi (i lindur më 21 shkurt 1992) është një futbollist profesionist shqiptar i Kosovës, i cili luan rolin kryesor për klubin gjerman Wacker Nordhausen.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme Azemi filloi karrierën e tij në anën lokale të Motor Gispersleben si një fëmijë ku ai qëndroi derisa u vuri në dukje nga skautët e Greuther Fürth në 2007. Ai u bashkua me organizimin e të rinjve Greuther Fürth në verën e vitit 2007, duke u bashkuar me skuadrën nën 17 vjeç një vit më vonë, ku ai bëri 24 paraqitje, duke shënuar katër gola. Ai u përfshi më pas në anën e nën-19 të Jürgen Brandl, ku shënoi dhjetë gola në 23 ndeshje, të cilat i bënë thirrje ekipit nën 23 vjeç para përfundimit të sezonit 2010-11, ku ai bëri dy paraqitje. Fushata 2011-12 në skuadrën nën 23 vjeçare (Greuther Fürth II) rezultoi të ishte më e mira e tij deri më tani në klub, duke shënuar 15 gola në 35 paraqitje, ku ai ndihmoi të përfundojë i gjashti dhe përfundoi sezonin si golashënuesi i pestë i Regionalliga Süd.

Greuther Fürth Pas promovimit të Greuther Fürth në Bundesliga për fushatën 2012-13. Azemi u bashkua me ekipin e lartë gjatë sezonit para se ai të impresiononte me aftësinë e tij duke shënuar gola. Ai përfundoi para sezonit si golashënuesi më i mirë i të gjitha ekipeve të Bundesligës me 16 gola, pesë më shumë se vendet e dyta Vedad Ibišević nga VfB Stuttgart. Ai arriti të shënojë gjashtë gola në një fitore 14-0 në anën televizive amatore 1912 Markt Weiltingen. Ai nënshkroi një kontratë afatgjate duke e mbajtur atë në klub deri në vitin 2015 me mundësinë e një vazhdimi.

Holstein Kiel Më 31 janar 2017. Azemi u huazua për në Holstein Kiel, si kredi nga Greuther Fürth. Duke dështuar të bëjë një paraqitje në gjysmën e parë të suksesshme të Kiel në sezonin e vitit 2017-18 të Bundesligës, ai u largua në janar 2017 me klubin e dytë në ligë.

Wacker Nordhausen Në janar të vitit 2017, Azemi u bashkua me zonën e Regionalliga Nordost Wacker Nordhausen.

Karriera Nacionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mediat shqiptare kanë raportuar se Azemi është thirrur nga U21 në Shqipëri, por Azemi ka refuzuar ftesën, pasi ai ka nevojë për kohë për të marrë veten të vendosur në klubin e tij të parë, megjithatë ai ka deklaruar se ai pret për t'u bërë pjesë e ekipi i lartë i Shqipërisë në të ardhmen dhe se veshja me fanellën e kuqe dhe të zezë është një nga qëllimet e tij primare. Më 8 tetor 2012, klubi i tij Greuther Fürth njoftoi se kishte pranuar një thirrje të kohëve të fundit nga U21 në Shqipëri. Në janar 2013, ai përsëriti në mediat shqiptare se pret një thirrje nga menaxheri Gianni De Biasi, të cilit do t'i përgjigjet pozitivisht për të luajtur për Shqipërinë. Në janar 2014, ai konfirmoi qëllimet e tij. Në qershor 2014, Azemi përsëriti interesimin e tij për të luajtur për Shqipërinë, pasi ai donte të ishte në fushë kundër Serbisë për kualifikimin e UEFA Euro 2016.

Kosova Më 2 mars 2014, Azemi mori një thirrje nga Kosova për të parën herë të lejuar në ndeshjën e FIFA-s kundër Haitit dhe bëri debutimin e tij pasi u emërua në formacionin fillestar.

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Azemi ka lindur në Prishtinë, Kosovë, por u shpërngul në Gjermani kur ishte vetëm tre vjeç, sepse filloi Luftërat Jugosllave. Pas vdekjes së babait të tij, Azemi ka siguruar nënën e tij dhe tre motrat përmes të ardhurave të tij të futbollit. Më 7 gusht 2014, ai pati një aksident automobilistik dhe u lëndua rëndë.[1][2][3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 4 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 9 gusht 2014. Marrë më 9 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ http://www.kicker.de/news/fussball/regionalliga/startseite/715248/artikel_wacker-nordhausen-angelt-sich-azemi-aus-kiel.html