Ilira

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ilira
ILIRA Fourabend 12 Performance, 2019.jpg
ILIRA në Berlin (2019)
Emër tjetër Ilira Gashi
Profesioni këngëtare, tekstshkruese

Ilira (lindur më 29 tetor 1994Brienz; emri i vërtet Ilira Gashi, emri artistik ILIRA) është një këngëtare-kompozitore shqiptaro-zvicerane nën kontratë me labelin Four Music.[1]

Jeta[redakto | përpunoni burim]

Ilira është vajza e prindërve shqiptarë nga Kosovëa, e lindur në qytetin zviceran Brienz pranë liqenit Brienz.[2] Ilira u diplomua në shkollën e mesme, në një klasë të veçantë të Gimnazit Goethe/Rutheneum në Gera dhe jetonte në atë kohë në konviktin e shkollës të qytetit të Geras. [3][4] Aktualisht Ilira jeton në Berlin.[5]

Diskografia[redakto | përpunoni burim]

Këngë

 • 2018: Whisper My Name
 • 2018: Fading (me Alle Farben)
 • 2018: Get Off My D!ck
 • 2019: Do It Yourself
 • 2019: Diablo (me Juan Magán)

Tjera

 • 2017: Hellrot (në Nichts war umsonst me Prinz Pi)

Referimet[redakto | përpunoni burim]

 1. ^ "ILIRA" (në anglisht). Marrë më 2019-02-14. 
 2. ^ Matthias Raaflaub (2010-08-11). Im Profil: Die Heimat trägt man mit sich. Der Bund.  0774-6156. Marrë më 2019-02-14. 
 3. ^ "Pressespiegel". Marrë më 2019-02-14. 
 4. ^ "Internat der Stadt Gera". Marrë më 2019-02-14. 
 5. ^ AMY&PINK. "Poppige Newcomerin: Ilira ist gekommen, um euer ödes und graues Leben ein bisschen bunter zu machen" (në gjermanisht). Marrë më 2019-02-14.