Imljani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Imljani
Имљани
—  komuna  —
stema_figura
Stema
[[Skeda:IMLJANI.JPG|border|Location of Imljani.PNGpx|]]
Flamuri
Administrimi
Shteti Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina
Entiteti Republika Srpska
Kantoni/rajoni Kneževo (Skender Vakuf)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44°24′02″V 17°29′29″L / 44.40056°V 17.49139°L / 44.40056; 17.49139 (Imljani)Koordinatat: 44°24′02″V 17°29′29″L / 44.40056°V 17.49139°L / 44.40056; 17.49139 (Imljani)
Lartësia 1200 m (m.n.d)
Sipërfaqja 15 km2
Popullsia 920 banorë 2013
Dendësia 61,33 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi +387 51
Kodi Postar 78234
Imljani is located in Bosnja dhe Hercegovina
Imljani
Imljani
www.opstinaknezevo.com

Imljani është bashkësia lokale në komunën e Knezevo/Skender Vakuf (Kneževo), kryeqyteti i Bosnjës, që ndodhet rreth 57 kilometra në Banja Luka.[1][2][3][4] Gjatë luftës në Bosnjë (1992-95), forcat serbe (para)ushtarake dhe policore vranë dhe dëbuan civilët boshnjakë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Imljani 2013: 920
Lista vit 1991. 1981. 1971.
Boshnjakë 3 (0.19%) 1 (0.04%) 0
Serbët 1,544 (98.65%) 2,044 (98.83%) 2,052 (99.37%)
Kroatët 1 (0.06%) 6 (0.29%) 5 (0.24%)
Jugosllavët 5 (0.31%) 2 (0.09%) 0
Tjerët 12 (0.76%) 15 (0.72%) 8 (0.38%)
Total 1,565 2,068 2,065

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Vojnogeografski institut, Ed. (1955): Travnik (List karte 1:100.000, Izohipse na 20 m). Vojnogeografski institut, Beograd / Military Geographical Institute, Ed. (1955): Travnik (map sheet 1: 100,000, Contour lines at 20 m). Military Geographical Institute, Belgrade.
  2. ^ Spahić M. et al. (2000): Bosna i Hercegovina (1:250.000). Izdavačko preduzeće „Sejtarija", Sarajevo., The Map
  3. ^ Mučibabić B., Ed. (1998): Geografski atlas Bosne i Hercegovine. Geodetski zavod BiH, Sarajevo, ISBN 9958-766-00-0., pp: 4-5.
  4. ^ http://www.kartabih.com/.
  • Official results from the book: Ethnic composition of SR Bosnia-Herzegovina population, by municipalities and settlements, 1991. census, Zavod za statistiku Bosne i Hercegovine - Bilten no.234, Sarajevo 1991.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]